Papierowy teatr

W piątek 3 lipca w Galerii BWA w Jeleniej Górze odbędzie się wernisaż wystawy Papierowy teatr, która potrwa do 31 lipca.

„Papierowy teatr” – wystawa, plakat (źródło: materiały prasowe)

„Papierowy teatr” – wystawa, plakat (źródło: materiały prasowe)

W ramach projektu zaprezentowane zostaną wystawy: Tomasz Bogusławski – plakaty teatralne oraz Dydo Poster Collection – wybrane plakaty teatralne 1945-2015. Projekt poświęcony jest fenomenowi na skalę światową jakim była polska szkoła plakatu, zjawisko o takim znaczeniu i randze artystycznej, że doczekało się określenia za pomocą osobnego terminu. W jeleniogórskiej galerii będzie można obejrzeć najwybitniejsze realizacje z zakresu polskiego plakatu teatralnego. Na pierwszą część pokazu złożą się prace z kolekcji krakowskiego znawcy i miłośnika tej dziedziny sztuki Krzysztofa Dydo, autorstwa twórców lub kontynuatorów tradycji polskiej szkoły plakatu. W części drugiej można będzie zobaczyć twórczość wybitnego grafika Tomasza Bogusławskiego z Gdańska.

Pierwsza część wystawy to sylwetki sztandarowych postaci światowej grafiki jak: Tadeusz Trepkowski, Henryk Tomaszewski, Jan Lenica, Jan Młodożeniec, Roman Cieślewicz, Eryk Lipiński, Franciszek Starowiejski, Rosław Szaybo, Maciej Urbaniec, Mieczysław Górowski, Jan Sawka, Jerzy Czerniawski, Eugeniusz Get-Stankiewicz, Tadeusz Gronowski, Józef Mroszczak, Tadeusz Grabowski, Waldemar Świerzy, Wiesław Wałkuski, Wiesław Grzegorczyk, Andrzej Krajewski Lech Majewski, Andrzej Pągowski, Leszek Żebrowski, Wiktor Sadowski, Roman Kalarus, Stasys Eidrigevicius, Sławomir Kosmynka, Sebastian Kubica, Michał Książek, Justyna Czerniakowska i inni. Słowem: historia polskiego plakatu od lat 50. do 70. XX wieku, wybitne osobowości i intelekty, wielość postaw artystycznych, zróżnicowane techniki graficzne. Wystawa zobrazuje złoty okres plakatu teatralnego, jego historyczne i kulturowe uwarunkowania, znaczenie plakatu dla polskiej sztuki i bogactwo ówczesnego życia teatralnego. Podkreśli też misję edukacyjną plakatu podnoszącą kulturę wizualną społeczeństwa.

Tomasz Bogusławski zaprezentuje wybór swych najważniejszych realizacji, w tym cykl plakatów pod szyldem nieistniejącego w sensie instytucjonalnym Teatru Rekwizytornia. Bogusławski z pasją wyszukuje rozmaite curiosa lub pospolite przedmioty codziennego użytku, modyfikuje je lub łączy w kompozycję, tworząc tym samym znaki, kalambury, rebusy, błyskotliwe i trafne odniesienia do poszczególnych dzieł światowego dramatu. Sceną Teatru Rekwizytornia jest więc arkusz papieru, na którym Bogusławski realizuje swoje prowokujące, metaforyczne wizje.

„Wzlot” – fragment rzeźby Jana Supersona (źródło: materiały prasowe)

„Wzlot” – fragment rzeźby Jana Supersona (źródło: materiały prasowe)

Również 5 lipca odbędzie się odsłonięcie rzeźby Wzlot Jana Supersona. To druga realizacja w ramach zapoczątkowanego w 2012 roku projektu, w ramach którego w sąsiedztwie BWA pokazywane są prace rzeźbiarskie artystów lokalnych. Oparta na drewnianym pierwowzorze rzeźba została wykonana z metalowych, zespawanych ze sobą profili zamkniętych w przekroju kwadratu. Są to dwie formy połączone podstawą i rozszerzające się promieniście ku górze. Rytmiczny podział „skrzydeł” oraz ich obrotowy układ sugerują ruch i sprawiają, że całość jest bardzo dynamiczna.

Autorem Wzlotu jest Jan Superson, rzeźbiarz i pedagog związany z cieplicką szkołą Rzemiosł Artystycznych oraz miastem Jelenia Góra. Studiował na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie, a dyplom otrzymał w 1979 roku w pracowni prof. Mariana Koniecznego. Po ukończeniu studiów podjął pracę w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych, gdzie pracował do 2010 roku. W swoim dorobku Superson posiada realizacje rzeźbiarskie w obiektach sakralnych i świeckich w zakresie rzeźby związanej z architekturą, tablice pamiątkowe i medale.

Wystawa Papierowy teatr
Tomasz Bogusławski – plakaty teatralne, Dydo Poster Collection – wybrane plakaty teatralne 1945–2015
Od 5 do 31 lipca 2015 roku
Wernisaż: 5 lipca 2015 roku
Galeria BWA
Jelenia Góra

Dodaj komentarz