• 2015-06-26

Teatralny maraton Dramatycznego

Już wkrótce ruszy Letni Przegląd Teatru Dramatycznego. Przez cały lipiec na scenach Teatru Dramatycznego: Scenie im. Gustawa Holoubka, Scenie im. Haliny Mikołajskiej, Scenie na Woli im. Tadeusza Łomnickiego i Scenie Przodownik będzie można zobaczyć aż 29 przedstawień.

Letni Przegląd Teatru Dramatycznego – plakat (źródło: materiały prasowe)

Letni Przegląd Teatru Dramatycznego – plakat (źródło: materiały prasowe)

Lipiec to doskonały czas, by nadrobić teatralne zaległości. Widzowie będą mogli zobaczyć niemal wszystkie spektakle z repertuaru Teatru. Wieloobsadowe widowiska i kameralne spektakle aktorskie, obok klasyki dramatu, adaptacje wybitnej literatury i komedie.

Przegląd rozpocznie się premierą sztuki Dziwny przypadek psa nocną porą Simona Stephensa w reżyserii Jakuba Krofty i z muzyką na żywo SzaZy (duet Szamburski i Zakrocki). Sztuka jest adaptacją przetłumaczonej na ponad 40 języków książki Marka Haddona. Bohater przedstawienia to piętnastoletni Christopher – matematyczny geniusz i znawca astronomii, który nie lubi tłumów, boi się obcych, nie odczytuje uczuć ani metafor. Chłopak zostaje oskarżony o zabicie psa sąsiadki i postanawia sam znaleźć winnego. W trakcie śledztwa, odkrywa niewygodne tajemnice rodzinne i chociaż nigdy wcześniej nie opuścił samodzielnie własnej ulicy, wyrusza w ekscytującą podróż do Londynu. W spektaklu występują: Krzysztof Szczepaniak, Marta Król, Marcin Sztabiński, Agnieszka Roszkowska, Anna Gajewska, Agata Wątróbska, Robert Majewski i Tomasz Budyta.

„Dziwny przypadek psa nocną porą”, reż. Jakub Krofta, Teatr Dramatyczny w Warszawie (źródło: materiały prasowe)

„Dziwny przypadek psa nocną porą”, reż. Jakub Krofta, Teatr Dramatyczny w Warszawie (źródło: materiały prasowe)

Na scenach Dramatycznego będzie można zobaczyć również ostatnie premiery, między innymi kontrowersyjnego Szalbierza w reżyserii Gabora Mate, z Witoldem Dębickim w roli Wojciecha Bogusławskiego, Letnie osy kąsają nas nawet w listopadzie Iwana Wyrypajewa (w jednej z głównych ról Katarzyna Herman), psychologiczny dramat Wszyscy moi synowie Arthura Millera o moralności w interesach w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego z Adamem Ferencym w roli ojca, opowieść o zderzeniu człowieka Zachodu z mentalnością Wschodu, czyli Rosyjski kontrakt według opowiadania Płatonowa oraz ostatni spektakl wyreżyserowany przez Barbarę Sass Bez wyjścia Sartre’a z Agnieszką Warchulską, Agnieszką Wosińską i Piotrem Grabowskim.

W repertuarze Letniego Przeglądu również spektakle grane od kilku lat, m.in. nagrodzona Feliksem Warszawskim Nasza klasa Tadeusza Słobodzianka, opowieść o miłości Hanny Arendt i Martina Heideggera, czyli Rzecz o banalności miłości z Haliną Skoczyńską i Martyną Kowalik w rolach Arendt, Młody Stalin, historia młodego idealisty, który zostaje bandytą oraz Mistrz i Małgorzata w wykonaniu Teatru Malabar Hotel.

Na afiszu także propozycje dla tych, którzy w teatrze szukają inteligentnej rozrywki. Zapewnią ją Exterminator (muzyczna komedia o grupie metalowców zmuszonych do grania na dożynkach), Kabaret na Koniec Świata z nowym programem i komedia Levina o miłości i sensie życia, czyli Wzrusz moje serce. Gościnnie w sztuce według Gabrieli Zapolskiej wystąpi Teatr Papahema, łączący teatr dramatyczny z elementami teatru lalek.

Letni Przegląd Teatru Dramatycznego
Od 9 do 31 lipca 2015 roku
Warszawa

Dodaj komentarz