• 2015-06-25

Warszawska akcja Mozart Wszędzie

25 czerwca rozpocznie się akcja „Mozart Wszędzie”. Dzieła najchętniej słuchanego twórcy muzyki klasycznej po raz pierwszy zabrzmią w ponad 50 najmodniejszych miejscach w stolicy. Wydarzenie jest związane z trwającym od 8 czerwca 25. Festiwalem Mozartowskim w Warszawie.

„Mozart Wszędzie” (źródło: materiały prasowe)

„Mozart Wszędzie” (źródło: materiały prasowe)

Warszawska Opera Kameralna już od ćwierć wieku propaguje muzykę Wolfganga Amadeusza Mozarta, wybitnego kompozytora i multiinstrumentalisty, który stał się dziś popkulturową ikoną. Rozpoczynająca się 25 czerwca akcja „Mozart Wszędzie” kontynuuje ideę artysty, który tworzył z myślą nie tylko o znawcach, ale także zwykłych słuchaczach. Dźwięki mozartowskich symfonii, koncertów skrzypcowych, arii i uwertur zabrzmią na warszawskich ulicach, w klubach, restauracjach i modnych butikach wtapiając się w gwar rozmów, zaskakując przypadkowych przechodniów, towarzysząc spotkaniom z przyjaciółmi. Muzykę Mozarta usłyszymy także w kultowych klubokawiarniach ze Śródmieścia, Żoliborza, Mokotowa czy Pragi.

W przestrzeni miejskiej pojawią się także stare Kasprzaki, radia łazienkowe, dziecięce zestawy do karaoke i boomboxy. Z nich również popłynie muzyka wiedeńskiego kompozytora rozprzestrzeniając ideę „Mozart Wszędzie”. Specjalnie oznakowanych magnetofonów będzie można wypatrywać w różnych częściach miasta, w najbardziej zaskakujących miejscach.

Akcja „Mozart Wszędzie” towarzyszy 25. edycji Festiwalu Mozartowskiego w Warszawie, w ramach którego odbywa się ponad 60 wydarzeń zlokalizowanych w najbardziej prestiżowych miejscach w Warszawie, m.in. w Łazienkach Królewskich, Muzeum Pałacu w Wilanowie, Kościele Seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego czy na Zamku Królewskim. Festiwal otworzyło premierowe wykonanie spektaklu „Wesele Figara” w Warszawskiej Operze Kameralnej przygotowanego w koprodukcji z Operą Lwowską i wyreżyserowanego przez jej dyrektora, Wasyla Wowkuna. Podczas tegorocznego Festiwalu nie zabraknie przestrzeni dla twórczych działań młodych artystów w ramach „Mozart Off”. Na ulicy Chłodnej oraz na Placu Defilad będzie można usłyszeć kameralne dzieła kompozytora, a w centrum Warszawy zobaczyć mozartowskie flashmoby.

Akcja „Mozart Wszędzie”
Od 25 czerwca do 25 lipca 2015 roku
Warszawa

Dodaj komentarz