Ławka Ikar zawiśnie nad Wisłą

Od 28 czerwca mieszkańcy Warszawy będą mogli oglądać Wisłę, korzystając z lewitującej ławy. Ikar projektu Jana Sukiennika to lewitująca – podparta na „niewidzialnych” lustrzanych nóżkach – ława.

Jan Sukiennik, „Ikar” (źródło: materiały prasowe)

Jan Sukiennik, „Ikar” (źródło: materiały prasowe)

Uroku dodaje ławce przeskalowanie, które sprawia, że nawet najwyższy dorosły powróci na niej do czasów dzieciństwa. Położona na małym wzniesieniu, jest znakomitym punktem do obserwowania wody w Wiśle. To dzięki jej konstrukcji oderwiemy się od podłoża. W procesie tworzenia autor połączył beton z drewnem, dlatego obiekt będzie miał zaskakującą fakturę. Odsłonięcie rzeźby nastąpi 28 czerwca (niedziela) o godzinie 12.00 na żoliborskich bulwarach wiślanych (okolice Mostu Gdańskiego i Cytadeli).

„Inspiracją dla projektu Ikar były drewniane, proste ławeczki, które można napotkać w sielskich zakątkach – zwykle w odosobnieniu i z malowniczym widokiem” – mówi Jan Sukiennik, autor, architekt, współlaureat Nagrody architektonicznej tygodnika „Polityka” oraz współnominowany do nagrody im. Miesa van der Rohe za projekt Służewskiego Domu Kultury (wspólnie z WWAA). Jan Sukiennik to także współautor nagradzanych projektów – wystawy dla Muzeum warszawskiej Pragi, aranżacji Łódź Design Festival i Klubu Kultury na Saskiej Kępie.

Asocjacje to wspólny projekt Fundacji Bęc Zmiana i firmy Lafarge, który wykorzystuje elementy powszechnie wiązane z Warszawą: beton, zieleń i rzekę. Połączenie wydobywa z nich to, co najlepsze – zachęcając do korzystania z niedawno odnowionych żoliborskich bulwarów. Od niedzieli 28 czerwca na zielonym odcinku między Mostem Gdańskim a Cytadelą na tle Wisły będą stać już wszystkie cztery betonowe rzeźby – instalacje powstałe w ramach projektu.

Będzie można oddać się beztroskiej kontemplacji na ławce Ikar Jana Sukiennika, przespacerować wzdłuż Szczeliny Łukasza Jastrubczaka, sprawdzić, jak czas płynie przy czarnym zegarze Splendor Solis Jakuba Woynarowskiego czy spędzić wieczór nad rzeką w blasku emitowanym przez Ślizg Maurycego Gomulickiego.

Każdy z obiektów, które tworzyliśmy w trakcie projektu Asocjacje wymagał od nas indywidualnego podejścia do technologii produkcji betonu i znalezienia najlepszych rozwiązań, które spełnią wizję artysty. Pracowaliśmy nad ich ustaleniem w gronie naszych technologów, tak jak to robimy na co dzień, współpracując nad większymi projektami z architektami z całego kraju. Myślę, że Asocjacje są doskonałym przykładem nowych możliwości betonu i idealnego połączenia tego materiału z naturą. Można to zrobić i cieszę się, że mieliśmy szansę to udowodnić – powiedziała Magdalena Kicińska, Dyrektor Komunikacji i Zrównoważonego Rozwoju w Lafarge.

Jan Sukiennik, Ikar – odsłonięcie rzeźby w ramach projektu Asocjacje
28 czerwca 2015 roku, godz. 12.00
Bulwary wiślane, okolice Mostu Gdańskiego i Cytadeli
Warszawa

Komentarze (2) do artykułu “Ławka Ikar zawiśnie nad Wisłą”

  1. Patrycjada

    Znakomity pomysł, oby więcej takich! Trzymam kciuki,

  2. Roxi

    Ławka-Ikar świetnie się prezentuje i doskonale pasuje do tego miejsca. Często tu bywam i widziałam jak powstawała. Dzisiaj miałam okazję posiedzieć na niej i kontemplować płynącą rzekę. Wspaniały Projekt !!! Gratuluję pomysłu :)

Dodaj komentarz