Rajza po KATO odsłona piąta: PO ŚLĄSKU i O ŚLĄSKU

Co tak naprawdę znaczy słowo gruba? Dlaczego gumiklyjzy są tak smaczne? Do czego służy klopsztanga? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można znaleźć podczas piątej odsłony projektu Rajza po Kato. Ta baaardzo „śląska” wystawa, połączona z prezentacją prac laureatów konkursu „Moje Kato”, zostanie otwarta już 26 czerwca w Galerii 138 m w Katowicach!

„Moje Kato”, fot. Wojciech Radwański (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Moje Kato”, fot. Wojciech Radwański (źródło: materiały prasowe organizatora)

Po śląsku i o Śląsku to ostatnia wystawa realizowana w ramach projektu Rajza po Kato. Ponad 100 metrów sztuki, które udało nam się pokazać na płocie wokół budowy Supersamu stanowi opowieść inspirowaną Śląskiem, Katowicami i mieszkańcami tego regionu. Każdy rozdział tej opowieści, każda wystawa przybliża nas do poznania tego wyjątkowego miejsca, gdzie przeszłość miesza się z teraźniejszością, rodząc nowe, niezwykle ciekawe jutro

– mówi Anna Klimczak, prezes fundacji Griffin Art Space, organizatora projektu.

Tym razem w plenerowej Galerii 138 m przy ulicy Piotra Skargi 6 zostanie zaprezentowany słownik, który w nietypowy sposób, za pomocą słów i grafiki opisuje Śląsk. „Chcieliśmy stworzyć coś więcej niż tradycyjny słowniczek polsko-śląski czy istniejące już tego typu rozmówki” – podkreśla Joanna Furgalińska, współtwórczyni wystawy i absolwentka katowickiej ASP, która w swoich pracach często sięga po lokalne inspiracje. Artystka wybrała dziesięć słów, które jej zdaniem najlepiej mówią o Śląsku i po śląsku. Wśród nich są takie terminy, jak: hajmat, familok, gruba, Hanys. „Słowa te oddają specyfikę regionu, mówią o jego historii, kulturze i mieszkańcach, uciekając od stereotypów, traktatów czy laurek” – wyjaśnia Joanna Furgalińska. Na wystawie śląskie słowa-klucze mają swoje graficzne odpowiedniki. Słownik zilustrowała Ewa Kucharska, autorka publikacji Śląskie mity, przedstawiającej nowe graficzne wizje tradycyjnych bohaterów lokalnych legend. „Zapraszamy do zwiedzania wystawy, lektury słownika i tworzenia własnej listy terminów, które najlepiej, Waszym zdaniem, mówią o Śląsku” – dodaje autorka słownika.

Opowieść o Śląsku w Galerii 138 m uzupełni także prezentacja prac laureatów konkursu fotograficznego „Moje Kato”. Wybrane prace to subiektywne impresje, które, zdaniem jury, najbardziej oddają ducha współczesnych Katowic. Na zdjęciach można zobaczyć fotograficzne portrety architektury, mieszkańców i lokalnych miejscówek. Wystawa stanowi zaproszenie do odwiedzin Katowic i spojrzenia na nie w nowy sposób.

Laureaci:

  • I miejsce: Weronika Twardowska
  • II miejsce: Krzysztof Górny
  • III miejsce: Wojciech Radwański (Ra2wański)

Wyróżnieni: Anna Bala, Arbacki Emigrant, Łukasz Furczyk, Marek Locher

W ramach piątej odsłony Rajzy po Kato odbędą się również familijne warsztaty pod hasłem „Szmaterloki, czyli motyle”. W niedzielę 28 czerwca w godzinach 11–13.30 podczas Przystanku Śniadanie dzieci wraz z rodzicami będą wspólnie tworzyć barwne motyle.

Chcemy zwrócić uwagę na przestrzeń relaksu i odpoczynku w kulturze Górnego Śląska. Na bliski kontakt Ślązaków z naturą. Być może praca w ciężkich warunkach podczas procesów wydobywczych, jak i produkcji, rodziła ogromną potrzebę piękna i natury? Przejawem tego były m. in. słynne ogródki przy kopalniach i familokach czy Park Śląski, dedykowany spędzaniu wolnego czasu i rozrywce. Pójdziemy tym tropem, wykorzystując ornamenty typowe dla dawnego dizajnu Śląska, stworzymy współczesne i nowoczesne zdobienia – zachęca prowadząca zajęcia Ewa Kokot.

Wstęp wolny, miejsce: Park Powstańców Śląskich

Hanys i gorol (źródło: materiały prasowe organizatora)

Hanys i gorol (źródło: materiały prasowe organizatora)

Po Śląsku i o Śląsku to piąta odsłona projektu Rajza po Kato, którego mecenasem jest DH Supersam, a organizatorem Griffin Art Space – instytucja powołana przez Griffin Group, aby wspierać i promować sztukę. Założeniem Griffin Art Space jest ożywianie życia artystycznego i promowanie współpracy biznesu z kulturą. Głównym sposobem działania jest mecenat nad najciekawszymi wydarzeniami kulturalnymi oraz działalnością wyróżniających się instytucji kultury.

W ramach realizowanych do jesieni 2015 roku akcji Rajza po Kato specjaliści i twórcy prowadzą prowadzili warsztaty, spotkania, cykle plenerowych wystaw i akcje miejskie. Główną rolą nas oraz zaangażowanych w projekt postaci jest stworzenie nowej wizualnej mapy Katowic, odświeżenie wizerunku miasta i ożywienie twórczej aktywności jego mieszkańców. Zwieńczeniem dwuletniej Rajzy po Kato będzie publikacja kulturalnego przewodnika po Katowicach pod tym samym tytułem. Premiera publikacji odbędzie się podczas OFF Festivalu w dniach 7-9 sierpnia 2015.

Poprzednie odsłony projektu:

Rajza po KATO: PO ŚLĄSKU i O ŚLĄSKU
Od 26 czerwca 2015 r.
Galeria 138 m w Katowicach

Dodaj komentarz