Sadza z płomienia świecy tworzywem malarskim

W piątek CSW Znaki Czasu w Toruniu zaprasza na wystawę zamykającą sezon. Zostanie na niej zaprezentowanych kilkanaście wielkoformatowych obrazów autorstwa Jonasa Gasiūnasa, współczesnego litewskiego artysty.

Jonas Gasiūnas, „Green ward” (źródło: materiały prasowe)

Jonas Gasiūnas, „Green ward” (źródło: materiały prasowe)

Gasiūnas pracuje w unikalnej technice, wykonując rysunki na płótnach o powierzchni kilkunastu metrów kwadratowych za pomocą sadzy z płomienia świecy. Jego autorska technika jest połączeniem malarstwa, rysunku i pisma, stanowi też silne nawiązanie do współczesnego graffiti, a także neolitycznych malowideł naskalnych.

Obrazy Gasiūnasa robią wrażenie dzieł mistycznych, ezoterycznych. Podkreśla to nie tylko ich ulotna, nietrwała, zdawałoby się, forma, nierzadko niesamowita tematyka oraz poetyckie, wieloznaczne tytuły. Mają strukturę wiersza:

W mojej głowie – mówił artysta – rodzi się wiele metafor, gdy przygotowuję się do malowania obrazu. To metafory historyczne, kulturowe, czasem literackie czy filmowe, ale wszystkie one układają się w obrazie tak jak wiersz. To nigdy nie jest wykład o logicznej, zwartej narracyjnie formie. Obraz ma wielopłaszczyznową strukturę wiersza.

Zdecydowana większość prac prezentowanych na wystawie powstała specjalnie z myślą o tej ekspozycji. To prace najnowsze, reprezentujące nowy etap w twórczości artysty.

Wystawa powstała przy współpracy z Galerią Meno Parkas w Kownie.

Jonas Gasiūnas | Malarstwo. Raz już tak było. Obsesje – retrospektywa
Otwarcie: 26 czerwca 2015 roku, godz. 19.00
Wystawa czynna do 30 sierpnia 2015 roku
Kurator: Krzysztof Stanisławski
CSW Znaki Czasu w Toruniu

Dodaj komentarz