Edward Nadulski | Pośmiertna wystawa artysty

25 czerwca w Galerii Abakus zostanie otwarta wystawa obrazów Edwarda Nadulskiego (1914–1978), artysty związanego z Lublinem. Po dużej, przekrojowej wystawie w salach Muzeum na Zamku Lubelskim, która trwała od 30 stycznia do 15 marca, prezentującej wszystkie okresy twórczości artysty, będzie można zobaczyć wybór prac specjalnie przygotowany z myślą o kameralnej przestrzeni galerii.

Edward Nadulski, „Akt” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Edward Nadulski, „Akt” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prace artysty znajdują się w zbiorach prywatnych i publicznych w kraju, m.in. w Muzeum na Zamku w Lublinie, Muzeum Narodowym w Warszawie, jak również za granicą, m.in. w Danii, Anglii, Szwajcarii i Niemczech. Za swoją twórczość otrzymywał nagrody i wyróżnienia, m.in. wyróżnienie na Ogólnopolskiej wystawie malarstwa, grafiki i rzeźby „Przeciw Wojnie” (Lublin, 1966), Nagrodę Wojewódzką za działalność artystyczną (1969). W 1975 roku otrzymał I nagrodę na VIII Międzynarodowej Wystawie Sztuki Inter-75 w Holstebro w Danii.

Zaprezentowany zostanie także album Edward Nadulski. Malarstwo. W setną rocznicę urodzin, zawierający ponad 100 reprodukcji barwnych oraz teksty omawiające twórczość artysty.

Edward Nadulski urodził się w 1914 roku w Kamionce na Lubelszczyźnie. Edukację artystyczną rozpoczął w 1938 roku w Wolnej Szkole Rysunku i Malarstwa im. Ludwiki Mehhoferowej w Lublinie. W latach 1948-1955 studiował na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Kazimierza Tomorowicza. Po ukończeniu studiów i 5-letnim pobycie w Szczecinie (1955–1960) artysta powrócił do Lublina, gdzie powstała większość jego obrazów. Działalność artystyczną łączył z działalnością społeczno-kulturalną na rzecz środowiska lubelskiego. W latach 1964–1972 był prezesem lubelskiego okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, od 1972 do 1976 roku prowadził lubelskie Biuro Wystaw Artystycznych.

Wystawa obrazów Edwarda Nadulskiego
Wernisaż: 25 czerwca 2015 roku
Galeria Abakus
Warszawa

Dodaj komentarz