Prawdziwi artyści są źli

Już dziś o godz. 17.00 w Starej Rzeźni w Poznaniu w ramach Malta Festival Poznań 2015 odbędzie się pierwszy pokaz instalacji/koncertu Romea Castellucciego Doktor Faustus inspirowany powieścią Thomasa Manna, a o godz. 20.00 na placu Wolności odbędzie się niepowtarzalne spotkanie z artystą.

Romeo Castellucci (źródło: materiały prasowe)

Romeo Castellucci (źródło: materiały prasowe)

Sztuka nie ma nic wspólnego z dobrem. O tym mówił Baudelaire, Nietzsche, a nawet wcześniej tragedia grecka – sztuka nie czynni dobrze, raczej jest jak choroba, wirus, przychodzi, by niepokoić, a nie żeby pocieszać, utwierdzać, byśmy mogli poczuć się bezpiecznie. Powiedziałbym więc, że prawdziwi artyści są źli. Nie umiem tego inaczej wyrazić. Dla mnie idea tego paktu jest słuszna i wciąż aktualna – mówi Romeo Castellucci o pakcie artysty Adriana Leverkühna, bohatera powieści Doktor Faustus, z diabłem.

Włoski artysta teatru Castellucci, jeden z najbardziej cenionych reżyserów europejskich, myślicieli i wizjonerów teatru, porównywany do Roberta Wilsona, Tadeusza Kantora, czy Jerzego Grotowskiego opowie o swoich zmaganiach z powieścią Thomasa Manna oraz o tym, co go w twórczości niemieckiego pisarza zaintrygowało, a co znudziło, kim jest według niego diabeł, który kusi Adriana Leverkühna. Odpowie również na pytanie dlaczego postać Lucyfera tak często powraca w jego spektaklach.

Doktor Faustus
reż. Romeo Castellucci
24 czerwca 2015 roku
Stara Rzeźnia
Poznań

Dodaj komentarz