• 2015-06-24

Nowy Jork i Londyn w Katowicach

Kino Kosmos Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach zaprasza na weekend z teatrem szekspirowskim i operą w cyklu transmisji teatralnych i operowych: szekspirowska Burza grana w konwencji teatru The Globe i romantyczny Eugeniusz Oniegin Piotra Czajkowskiego z udziałem polskich śpiewaków z powodzeniem robiących kariery na nowojorskiej scenie Metropolitan Opera.

„Burza”, Globe on screen (źródło: materiały prasowe)

„Burza”, Globe on screen (źródło: materiały prasowe)

PROGRAM

26 czerwca (piątek), godz. 19.00
Globe on Screen (retransmisja spektaklu), Burza, W. Szekspir
W rolach głównych: Roger Allam, Jessie Buckley, James Garnon, Colin Morgan

Przeniesieni do repliki londyńskiego The Globe widzowie będą mogli zatopić się w atmosferze teatru przełomu XVI i XVII wieku. Zespół występuje w amfiteatrze pod gołym niebem w kostiumach z epoki, w dekoracjach uzależnionych od architektury budynku. Jedynym odstępstwem od zasad sprzed 400 lat jest to, że postaci kobiece grają kobiety, a nie mężczyźni. Widzowie zobaczą Burzę jako komedię pełną magii o miłości i wybaczaniu.

„Eugeniusz Oniegin”, Mateusz Kwiecień, Anna Netrebko (źródło: materiały prasowe)

„Eugeniusz Oniegin”, Mateusz Kwiecień, Anna Netrebko (źródło: materiały prasowe)

27 czerwca (sobota)
Operowe lato (retransmisja z Metropolitan Opera w Nowym Jorku), Eugeniusz Oniegin, P. Czajkowski
Partie główne śpiewają: Anna Netrebko, Mariusz Kwiecień, Piotr Beczała

Sceny liryczne (bo taką nazwę gatunkową wymyślił dla swego dzieła kompozytor) oparte są na poemacie dygresyjnym jednego z najwybitniejszych rosyjskich poetów romantycznych Aleksandra Puszkina. Skromna i wrażliwa Tatiana zakochuje się w Onieginie, znudzonym światowcu, który odrzuca jej miłość. Po latach Oniegin uświadamia sobie, że jednak kocha Tatianę, ale ta jest już żoną księcia Griemina. Mimo że nadal darzy Oniegina uczuciem, Tatiana pozostaje wierna mężowi. U boku rosyjskiej sopranistki Anny Netrebko wystąpili dwaj polscy, wybitni śpiewacy: baryton Mariusz Kwiecień i tenor Piotr Beczała.

Weekend z teatrem szekspirowskim i operą: Burza, Eugeniusz Oniegin
Od 26 do 27 czerwca 2015 roku
Kino Kosmos Centrum Sztuki Filmowej
Katowice

Dodaj komentarz