• 2015-06-24

Ogrody Muzyczne zakwitną w Warszawie

„Kwitnące Ogrody” w Warszawie to coroczne muzyczne święto. Od 1 lipca na Zamku Królewskim będą prezentowane słynne opery i balety, filmy muzyczne, grane koncerty. Poruszonych zostanie wiele innych ważnych muzycznych i artystycznych tematów.

15. Festiwal Ogrody Muzyczne „Kwitnące Ogrody” (źródło: materiały prasowe)

15. Festiwal Ogrody Muzyczne „Kwitnące Ogrody” (źródło: materiały prasowe)

Uczestnictwo artystów i twórców polskich w Metropolitan Opera w Nowym Jorku, stał się dla Barbary Pietkiewicz-Kraśko, dyrektora programowego festiwalu, mocnym impulsem do prezentacji takich oper, jak Łucja z Lammermooru, Don Giovanni, Eugeniusz Oniegin, Jolanta i Zamek Sinobrodego – wystąpili w nich Mariusz Kwiecień i Piotr Beczała. Organizatorzy planują rozmowę z Mariuszem Trelińskim, reżyserem dwóch z ww. inscenizacji, jako gościem jednego z festiwalowych wieczorów.

Koncerty w „Ogrodach Muzycznych” to wydarzenia niebanalne i nietuzinkowe. Inauguracja festiwalu odbędzie się pod znakiem Big Bandu – świetny zespół z warszawskiej uczelni wyższej, Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina, wykona m.in. Ebony Concerto autorstwa Igora Strawińskiego. Tego wieczoru nie zabraknie również polskiego jazzu współczesnego, którego przedstawicielem jest znakomity polski saksofonista, Zbigniew Namysłowski, który wraz z Big Bandem wykona swoje kompozycje.

Wydarzeniem specjalnym będzie koncert 9 lipca – związany z objęciem Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej przez Wielkie Księstwo Luksemburga. Wystąpią połączone siły luksembursko-polskie: wspaniała formacja Lucilin, założona w Luksemburgu w 1999 roku w celu promocji dzieł muzycznych wieku XX i XXI. W podstawowym składzie jest to kwartet smyczkowy z perkusją i fortepianem, ale na Ogrodach Muzycznych Lucilin powiększy się o świetną polską formację Hashtag Ensemble z Wojciechem Błażejczykiem na czele. Hashtag – ponieważ zespół pragnie promować nową muzykę poprzez nowe formy komunikacji, a Ensemble – ponieważ razem zawsze raźniej. Lucilin i Hasthag Ensemble – to prawdziwe wydarzenie na skalę polską, nowy projekt, który łączy ludzi poza wszelkimi podziałami.

Inne koncerty festiwalowe, to m. in. występ Motion Trio, trzech wybitnych polskich akordeonistów, którzy wykonają program artystyczny złożony z własnych kompozycji, uświetnionych efektami wizualnymi. Orkiestra Sinfonia Viva zaprezentuje program specjalny – utwory Karola Szymanowskiego, Ryszarda Straussa i Benjamina Brittena, gdzie partię wokalną wykona Anna Mikołajczyk. W programie festiwalu znajdą się również wokalne recitale artystów polskich i zagranicznych. Iwona Sobotka – zdobywczyni Grand Prix oraz pierwszej nagrody na prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Królowej Elżbiety w Brukseli, wykona dla nas z towarzyszeniem fortepianu, pieśni m.in. R. Straussa, C. Debussyego i M. Karłowicza. Raquel Camarinha, zapamiętana ciepło przez publiczność 12. edycji festiwalu, wystąpi w podobnym recitalu m.in. z utworem La Bonne Chanson G. Faure. W wykonaniu Cristiny Zavalloni usłyszymy pieśni A. Schoenberga, a także co nieco o dobrej kuchni, czyli La bonne cuisine autorstwa L. Bernsteina. W recitalu wokalnym z zespołem wystąpi Tora Augestad z zespołem Music for a While, którą publiczność festiwalu pamięta z pięknych wykonań piosenek Agnieszki Osieckiej.

15. Festiwal Ogrody Muzyczne „Kwitnące Ogrody”
Od 1 do 30 lipca 2015 roku
Dziedziniec Wielki Zamku Królewskiego w Warszawie

Dodaj komentarz