Ottomania w Muzeum Narodowym w Krakowie

Tylko do niedzieli 31 maja istniała możliwość obejrzenia ekspozycji The sultan’s world. The Ottoman Orient in Renaissance Art w Palais des Beaux-Arts (BOZAR) w Brukseli. Od 26 czerwca inspirowane orientem prace renesansowych mistrzów pokaże Muzeum Narodowe w Krakowie na ekspozycji Ottomania. Osmański Orient w sztuce renesansu.

Tintoretto, „Portret Sebastiano Veniera, admirała floty weneckiej”, po 1571, Kunsthistorisches Museum, Wiedeń (źródło: materiały prasowe)

Tintoretto, „Portret Sebastiano Veniera, admirała floty weneckiej”, po 1571, Kunsthistorisches Museum, Wiedeń (źródło: materiały prasowe)

Wystawa Ottomania. Osmański Orient w sztuce renesansu zrealizowana w ramach projektu Ottomans & Europeans, reflecting on 500 years of cultural relations przy wsparciu Programu „Kultura” Unii Europejskiej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Museum i Galerii Albertina w Wiedniu, British Museum oraz National Gallery w Londynie, Galerii Uffizi we Florencji, Starej Pinakoteki w Monachium czy Palacio Real w Madrycie. Kraków nie został wybrany bez powodu. Jako siedziba królów polskich i centrum życia kulturalnego dawnej Rzeczypospolitej pełnił ważną rolę w wymianie wpływów między Turcją a Europą.

Rola ta została uwypuklona na krakowskiej wystawie i w katalogu wieloma bezcennymi dziełami z kolekcji polskich i zagranicznych, jak np. wspaniała zbroja Stefana Batorego czy też piękna kapa liturgiczna, wykonana z tkaniny tureckiej, ufundowana przez nuncjusza papieskiego Francesco Simonettę. Już teraz w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie można zwiedzić ekspozycję Imperium Osmańskie w oczach Europy. Turcja w dobie renesansu Warto na niej zobaczyć m.in. rękopis z końca XVI w. z rysunkami ukazującymi przedstawicieli różnych grup społecznych Turcji, Kronikę wszystkiego świata Marcina Bielskiego oraz cenne i rzadkie mapy. Wystawa w Bibliotece Jagiellońskiej przygotowana jest w ramach projektu Ottomans & Europeans: Reflecting on five centuries of cultural relations.

Ottomania. Osmański Orient w sztuce renesansu
Kuratorzy: dr Robert Born, Michał Dziewulski, dr Guido Messling
Od 26 czerwca do 27 września 2015 roku
Muzeum Narodowe w Krakowie

Dodaj komentarz