• 2015-06-23

Alicja. Pod żadnym pozorem nie idź tam

27 czerwca premiera debiutu reżyserskiego Justyny Łagowskiej według tekstu Michała Kmiecika w Teatrze Fredry. Spektakl Alicja. Pod żadnym pozorem nie idź tam powstał w ramach projektu „Alicja – Twoje odbicie w lustrze”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Alicja. Pod żadnym pozorem nie idź tam” (źródło: materiały prasowe)

„Alicja. Pod żadnym pozorem nie idź tam” (źródło: materiały prasowe)

Klasyczna opowieść Lewisa Carrolla w ujęciu Michała Kmiecika, autora tekstu, to „Alicja” podatna na interpretacje, przyjmowanie znaczeń i mielenie sensów. Sam tekst niczym bohaterka Carrolla zmienia się nieustannie – czytany w dzieciństwie jest czymś innym niż czytany po przeżyciach i przejściach. „Alicja” Teatru Fredry staje się zatem opowieścią o dorastaniu, dojrzewaniu i towarzyszącym ich spektakularnym przemianom. Kształt sceniczny tekst zyskał dzięki pracy Justyny Łagowskiej, wybitnej, wielokrotnie nagradzanej scenografki debiutującej na gnieźnieńskiej scenie jako reżyser .

Chęć wypowiedzenia się poprzez Alicję zakiełkowała we mnie w czasach gdy studiowałam na Akademii Sztuk Pięknych – mówi reżyserka.

Spektakl Justyny Łagowskiej porusza się w estetyce teatru plastycznego. „Alicja. Pod żadnym pozorem nie idź tam” komunikuje się z widzem za pomocą znaków wizualnych. Malarska plastyka, dynamiczna, zmienna akcja kieruje odbiorców w surrealistyczne czy ekspresjonistyczne rejony świata teatralnego. Całości dopełnia sugestywna muzyka Roberta Piernikowskiego, niezwykłego artysty związanego ze sceną hiphopową. Dzięki niezwykłej wizji autorów, spektakl kierowany jest do szerokiego grona odbiorców, usatysfakcjonuje zarówno nastolatka jak i wymagającego, dojrzałego widza.

Oniryczne przedstawienie Teatru Fredry wieńczy sezon artystyczny 2014/2015. Teatr Fredry zaprasza również na towarzyszące premierze warsztaty „Alicja, Gąsienica, Królik/Performance”, które na nowo odkryją przestrzeń miasta i teatru, tak jak na nowo odkrywa świat Alicja.

Spektakl Alicja. Pod żadnym pozorem nie idź tam
Premiera spektaklu: 27 czerwca 2015 roku
Teatr im. Aleksandra Fredry
Gniezno

Dodaj komentarz