• 2015-06-23

Dotknąć tańca

Od 26 do 28 czerwca Lubelski Teatr Tańca i Centrum Kultury w Lublinie zapraszają na Letnie Forum Tańca Współczesnego „Dotknąć tańca”.

Letnie Forum Tańca Współczesnego – plakat (źródło: materiały prasowe)

Letnie Forum Tańca Współczesnego – plakat (źródło: materiały prasowe)

Letnie Forum  to coroczne święto tańca współczesnego. Trzy czerwce wieczory z tańcem będzie można spędzić w Muszli Koncertowej Ogrodu Saskiego.

Organizatorzy zapraszają również na warsztaty różnych technik tanecznych. W programie znajdą się m. in. ćwiczenia rozwijające wyobraźnię i kreatywność ciała poprzez położenie nacisku na wykorzystanie impulsów z niego wypływających, jego ciężaru, pracy z energią i pędem, balansowania między stanem równowagi a upadkiem. Inne warsztaty będą dotyczyć uwagi: skupianiu jej, odbieraniu, chwytaniu, posiadaniu, utrzymywaniu. Uwaga jest działaniem, jest ruchem. W programie znajdzie się rozgrzewka skupiona na anatomii, w trakcie której będą wykorzystywane ćwiczenia o zaplanowanej strukturze, ale również bazujące na improwizacji. Informacje pochodzące z klasycznych form tanecznych, studiów performatywnych, neurofizjologii i nauk kognitywnych będą stanowić bazę dla poszukiwań dotyczących stanów skupienia.

Warsztaty poprowadzą tancerze z Polski i Stanów Zjednoczonych. W tym roku instruktorami będą:

Piotr Stanek – od 2011 roku student Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. Uczestnik Ogólnopolskich Eliminacji konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy 2013, gdzie zdobył nagrodę publiczności. Tancerz w spektaklu Enclave 4/7 w choreografii Roberto Olivana, spektaklu produkcji teatru Dada Von Bzdolów. Odtwórca głównej roli w spektaklu dyplomowym w reż. Jerzego Stuhra Ubu król czyli Polacy oraz tancerz w spektaklu Working title: Ego.

Katarzyna Kania – edukację muzyczną, taneczną oraz aktorską poszerzała na międzynarodowych warsztatach teatralnych i tanecznych w Polsce i na świecie (m. in. Deltebre Dansa, Dada Hub, OWTW, Festiwal Dei Due Mondi). Jest absolwentką Wydziału Teatru Tańca krakowskiej PWST w Bytomiu. Tańczyła w spektaklach Jacka Łumińskiego m.in. Święto wiosny…100 lat później. Kształciła się również w Tel Avivie (Kibbutzim Collage of Education) i Bratysławie (VSMU, Bratislava).

Karina Adamczak-Kasprzak – tancerka, pedagog, choreograf, solistka Polskiego Teatru Tańca, z którym jest związana od roku 1993, absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej w Poznaniu i pedagogiki baletu Akademii Muzycznej w Warszawie. Jest pedagogiem tańca współczesnego i jazzowego w poznańskiej szkole baletowej, prowadzi zajęcia na Międzynarodowych Warsztatach Tańca Współczesnego i Otwartych Zajęciach Tańca Współczesnego w Poznaniu. Jest również autorką choreografii do spektakli reżyserowanych przez Marcina Libera (Jedynak) i Piotra Kruszczyńskiego (Romeo i Julia, Królowa i Szekspir).

Liz Santoro – amerykańska tancerka i choreografka dzieląca swój czas pomiędzy Paryż a Nowy Jork, rozpoczęła swoją edukację taneczną w Bostońskiej Szkole Baletowej pod okiem Marcusa Schulkinda. W swojej karierze zawodowej pracowała z wieloma choreografami w tym: Alexandra Bachzetsis, Philipp Gehmacher, Jack Ferver, Trajal Harrell, Sam Kim, Heather Kravas, Jillian Peña, Eszter Salamon & Christine de Smedt, David Wampach i Ann Liv Young.

PROGRAM

26 czerwca (piątek), godz. 21.30
Polski Teatr Tańca: Need me, Open Field

27 czerwca (sobota), godz. 21.30
Wydział Teatru Tańca w Bytomiu: Working Title Ego

28 czerwca (niedziela), godz. 21.30
Lubelski Teatr Tańca: Historie, których nigdy nie opowiedzieliśmy

27 i 28 czerwca
Centrum Kultury: warsztaty tańca współczesnego

Letnie Forum Tańca Współczesnego Dotknąć tańca
Od 26 do 28 czerwca 2015
Lubelski Teatr Tańca
Centrum Kultury
Lublin

Dodaj komentarz