Archi-box 7: Baza!

Zgodnie z zapowiedzią, po wielkim sukcesie Polegiwacza – instalacji zrealizowanej w ubiegłym roku we wrocławskim Muzeum Architektury na podstawie projektu Mikołaja Smoleńskiego – Archi-box także tego lata powraca w plener!

Archi-box 7: Baza! (źródło: materiały prasowe organizatora)

Archi-box 7: Baza! (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autorami tegorocznej instalacji są Magdalena Szwajcowska i Michał Majewski, współtwórcy wrocławskiego Stowarzyszenia Soda. Centrum wydarzeń ponownie będzie pawilon zlokalizowany na trawniku przed Muzeum Architektury, lecz tym razem działania plenerowe nie ograniczą się do tego jednego miejsca. Zaprojektowane przez Szwajcowską i Majewskiego mikroinstalacje, stanowiące odpowiedzi na zdiagnozowane przez architektów niedomagania przestrzeni, będą się pojawiały przez całe wakacje w wielu punktach miasta.

Wielofunkcyjna, tymczasowa struktura zbudowana przed muzeum, podobnie jak przed rokiem umożliwi organizowanie zróżnicowanych wydarzeń. Na co dzień pawilon i towarzysząca mu kawiarnia będą atrakcyjnym miejscem wypoczynku i życia towarzyskiego, a podczas zaplanowanych wydarzeń staną się trybuną dla dyskusji, spotkań projektowych, wykładów i plenerowych koncertów. Forma pawilonu ma w czytelny sposób sygnalizować jego kulturotwórcze przeznaczenie i przyciągać różnorodnych odbiorców, a tym samym przyczynić się do kształtowania modelu aktywnego uczestnictwa w kulturze. Ponadto, współgrając z elastycznym programem funkcjonalnym, pawilon będzie promował nowatorskie podejście do rewitalizacji i modernizacji współczesnego miasta.

Przestrzeń przed MA jest jednym z licznych miejsc w mieście, którym do dziś brakuje określonej funkcji.

Wrocław, jak wiele miast w Polsce, nie powrócił do gęstości zabudowy sprzed wojny. Historyczna struktura miasta zrujnowanego w 1945 roku, długo zaniedbywanego przez władze Polski Ludowej, a później odczuwającego skutki „dzikiego kapitalizmu” została zniszczona. Duże obszary utraciły swą pierwotną funkcję, a przekaz semantyczny układu architektoniczno-urbanistycznego uległ zatarciu. Nadal, również w ścisłym centrum, istnieje wiele miejsc, które za sprawą radykalnej zmiany kontekstu zostały zdegradowane do rangi „niemiejsc” – porośniętych przypadkową zielenią wyrw w zabudowie, zadeptanych klepisk czy dzikich parkingów, świadectw błędnych decyzji architektonicznych, zdegradowanych skrawków funkcjonującego niegdyś organizmu. Tereny te z jednej strony ograniczają użytkową przestrzeń miasta, z drugiej mają wielki potencjał, który może zostać wykorzystany do rozwoju lokalnych społeczności i kształtowania współodpowiedzialności za miejską przestrzeń.

Koncentrując tegoroczne działania w takich rejonach chcemy zwrócić na nie uwagę i zachęcić do ich ponownego wykorzystania. Architektoniczne interwencje mają jednocześnie pokazać, że przemiana jakościowa zaniedbanych miejsc i nadanie im nowego charakteru są możliwe przy niedużych nakładach finansowych i zastosowaniu niedrogich materiałów.

Archi-box 7: Baza! (źródło: materiały prasowe organizatora)

Archi-box 7: Baza! (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bierz miasto!

Zaprojektowana przez Magdalenę Szwajcowską i Michała Majewskiego instalacja przed MA ma się w trakcie tegorocznych wakacji stać jednym z głównych ośrodków dyskusji o mieście i zainaugurowanym przed dwoma laty Wrocławskim Budżecie Obywatelskim. Wszystkie czwartkowe popołudnia tego lata oddamy do dyspozycji aktywistom i liderom projektów zgłoszonych do WBO, tworząc obywatelski Hyde Park i przestrzeń publicznej prezentacji projektów, które już w październiku zostaną poddane pod głosowanie.

Poprzednie odsłony cyklu:

Archi-box 7: Baza!
Projektanci: Magdalena Szwajcowska i Michał Majewski
Kurator: Michał Duda
25 czerwca 2015 r., godz. 20.00 – 3 października 2015 r.
Muzeum Architektury we Wrocławiu

Dodaj komentarz