• 2015-06-23

Uliczna sztuka

3 lipca rusza 33. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze. Widzowie zobaczą wiele spektakularnych widowisk, przedstawień, a także wystaw. Festiwal potrwa do 5 lipca.

33. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze – plakat  (źródło: materiały prasowe)

33. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze – plakat (źródło: materiały prasowe)

Festiwal otworzy wystawa poświęcona fenomenowi jakim była polska szkoła plakatu. W jeleniogórskiej Galerii BWA będzie można obejrzeć najwybitniejsze realizacje polskiego plakatu teatralnego. Na pierwszą część pokazu złożą się prace autorstwa twórców lub kontynuatorów tradycji polskiej szkoły plakatu z kolekcji krakowskiego znawcy i miłośnika tej dziedziny sztuki Krzysztofa Dydo (m. in. prace Henryka Tomaszewskiego, Jana Lenicy, Jana Młodożeńca, Franciszka Starowieyskiego, Jana Sawki, Eugeniusza Geta-Stankiewicza, Lecha Majewskiego, Stasysa Eidrigeviciusa). Wystawa zobrazuje złoty okres plakatu teatralnego, jego historyczne i kulturowe uwarunkowania, znaczenie plakatu dla polskiej sztuki i bogactwo ówczesnego życia teatralnego.

O godz. 22.00 wystąpi gwiazda wieczoru, czyli Antagon theater AKTion z Niemiec. Spektakl Ginkgo to widowisko pełne pirotechniki, akcji, akrobacji w oprawie tworzonej na żywo muzyki. To kompozycja żywa i pulsująca, widowiskowa i dramatyczna. To wielkie show dla dużej publiczności stwarzające się ponad jej głowami. Grupa ANTAGON należy do czołówki wśród światowych gwiazd teatrów ulicznych i może się poszczycić wieloletnią tradycją w tworzeniu zapierających dech w piersiach widowisk. Ich obecność w Jeleniej Górze będzie prawdziwym wydarzeniem dla mieszkańców i turystów. Inni ciekawi artyści, którzy wystąpią na Festiwalu to m. in. Claire Ducreux z Francji, która pokaże spektakl Smile Of The Shipwrecked. Pełna poezji i delikatności artystka uliczna, która swoją niezwykłą wrażliwość łączy z tańcem, pantomimą, elementami teatru ruchu, interakcjami z widownią i silną prezencją. Claire stworzonym przez siebie językiem gestów opowiada historię życia bezdomnej, lecz szczęśliwej kobiety, która w najprostszych wydarzeniach odnajduje radość. Wystąpi również Teatr Novego Fronta z Czech ze spektaklem Zero. Trzonem spektaklu jest spektakularna scenografia inspirowana Wieżą Babel, a całość widowiska oparto na teorii cyfr porządkującej ludzkie losy.

33. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych
Od 3 do 5 lipca 2015 roku
Teatr im. C. K. Norwida
Jelenia Góra

Dodaj komentarz