• 2015-06-23

Ladies’ Jazz Festival | Festiwal dam jazzu

Od 2005 roku w Gdyni – mieście, które powstawało jako okno na świat dla odradzającej się Polski w tym samym niemal czasie, co rodził się jazz – odbywa się jedyny w Europie festiwal dam jazzu. Ladies’ Jazz Festival udowadnia wszystkim, że bez żeńskiego akcentu muzyka byłaby uboga, mniej ciekawa, gorsza.

Candy Dulfer (źródło: materiały prasowe organizatora)

Candy Dulfer (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dziesiąta edycja w oczywisty sposób skłania do retrospekcji, ale i do dalszych poszukiwań genialnych artystek, które za rzadko, albo nawet jeszcze nigdy nie występowały w Trójmieście czy w Polsce. Tegoroczny skład artystów łączy oba te nurty.

Brenda Boykin to jedna ze współczesnych amerykańskich artystek jazzowych. Lee Hildebrand powiedział i niej: „to najbardziej autentyczny twórczy głos tego pokolenia”. Piosenkarka uczestniczyła w wielu słynnych festiwalach jazzowych takich jak Monterey, Umbria czy Montreux, na którym otrzymała nagrodę dla najlepszej wokalistki 2005 roku. Koncertowała we Francji, w Meksyku, w Nowej Zelandii, w Japonii oraz oczywiście wiele razy w USA i Niemczech. Od 2005 roku jest wokalistką „Club des Belugas”.

Candy Dulfer to istny wulkan i kameleon na światowej scenie muzycznej. Smooth jazzowe pierwsze i od razu wielkie początki kariery w latach 90. Współpraca z największymi sławami jazzu i pop. Kontrakty, płyty, nominacje do Grammy, nagrody i tysiące niezwykłych koncertów pod każdą szerokością geograficzną świata.

Christine Tobin – ta ognista Irlandka ma na swym koncie 10 solowych płyt, 5 zespołowych, wystąpiła gościnnie na kolejnym tuzinie krążków. Gra na fortepianie, komponuje, pisze teksty, śpiewa. W genialny sposób oddała hołd Carole King i jej Tapestry, zachwyciła utworami do wierszy Yeatsa, ostatni jej album to fenomenalne interpretacje utworów Leonarda Cohena. Tobin właśnie za ten album dostała niedawno na festiwalu w Edynburgu Herald Angels Award i drugą w swojej karierze Parliamentary Jazz Awards. Zresztą tych nagród ma już całą, gęsto zapełnioną półkę nad kominkiem z BBC Jazz Awards i British Composer Award na czele.

Mika Urbaniak otworzy dziesiątą edycję Ladies’ Jazz Festival w Gdyni. Córka gigantów jazzu – Urszuli Dudziak i Michała Urbaniaka. W branży muzycznej ceniona za świetny głos i doskonały flow, a co za tym idzie zapraszana do współpracy przez największe osobowości polskiej sceny.

Ladies’ Jazz Festival
Od 11 do 31 lipca 2015 roku
Gdynia, Wejherowo

Dodaj komentarz