• 2015-06-22

Szczebrzeszyn – Stolica Języka Polskiego

Od 8 do 16 sierpnia w Szczebrzeszynie będzie się odbywała pierwsza edycja Festiwalu Szczebrzeszyn – Stolica Języka Polskiego, czyli otwarta wakacyjna impreza prowadzona w swobodnej formie spotkań wokół języka polskiego i polskiej literatury.

Szczebrzeszyn – Stolica Języka Polskiego (źródło: materiały prasowe)

Szczebrzeszyn – Stolica Języka Polskiego (źródło: materiały prasowe)

Ideą festiwalu jest stworzenie nowoczesnego, cyklicznego wydarzenia kulturalnego. Latem w Szczebrzeszynie będzie można spotkać wybitne osobowości kultury: językoznawców, pisarzy, dziennikarzy, tłumaczy i artystów. Odbędą się warsztaty i dyskusje, gry i zabawy językowo-literackie, kiermasz książki, spotkania autorskie, spektakle teatralne, koncerty i wieczory poezji. W programie znajdą coś dla siebie odbiorcy w każdym wieku, mieszkańcy miasta i okolic oraz turyści. Położenie Szczebrzeszyna, jego wielokulturowa historia i nazwa na trwale zapisana w historii polskiej literatury stanowią potencjał, który warto wykorzystać.

W tym roku gośćmi Festiwalu będą: Marek Bieńczyk, Katarzyna Bonda, prof. Jerzy Bralczyk, Mariusz Czubaj, Paweł Grunert, dr Agata Hącia, Anna Janko, Grzegorz Kasdepke, Stanisław Kasprzysiak, dr hab. Katarzyna Kłosińska, Marek Kochan, Michał Komar, Maja Komorowska, Andrzej Kotański, prof. dr hab. Piotr Krasny, Ryszard Krynicki, Grzegorz Laszuk, Karim Martusewicz, Abel Murcia Soriano, Wiesław Myśliwski, Grażyna Plebanek, Eustachy Rylski, Dominika Słowik, Jerzy Sosnowski, Marek Straszewski, Ziemowit Szczerek, Mariusz Urbanek, Józef Wilkoń, Michał Zabłocki, Adam Zamoyski, Jakub Żulczyk.

Festiwal Szczebrzeszyn – Stolica Języka Polskiego stanowi część długofalowej strategii rozwoju Zachodniego Roztocza „Miasto – Kultura – Rozwój”, stworzonej przez grupę reprezentantów lokalnych i ogólnopolskich kadr kultury, oświaty i biznesu. Organizatorem imprezy jest Fundacja Czułego Barbarzyńcy we współpracy z lokalnymi ośrodkami kultury i sztuki, szkołami, fundacjami oraz przedstawicielami środowisk twórczych. Festiwal otrzymał dofinansowanie i patronat Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja czytelnictwa”, a także Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Starosty Powiatowego w Zamościu oraz Gminy i Miasta Szczebrzeszyn.

Wstęp na wydarzenia festiwalowe jest wolny, jedynie spektakle teatralne będą biletowane.

Festiwalu Szczebrzeszyn – Stolica Języka Polskiego
Od 8 do 16 sierpnia 2015 roku
Szczebrzeszyn

1 komentarz do artykułu “Szczebrzeszyn – Stolica Języka Polskiego”

  1. mag4

    Pięknie! Tylko dlaczego tak konsekwentnie organizatorzy zignorowali interesujące przecież lubelskie środowisko pisarzy, poetów i autorów telewizyjnych filmów o tematyce kulturalnej? Twórców filmów biograficznych? Nie ma w Lublinie poetów? Dziwne… Marian Janusz Kawałko, Eda Ostrowska czy mniej znany Piotr Kobielski-Grauman to przecież autorzy świetnych wierszy. Adam Kulik, Natasza Ziółkowska-Kurczuk mają wielki dorobek w dokumentowaniu życia i twórczości naszych znakomitości literackich (Leśmian, Julia Hartwig, Bogdan Madej, Rej, Kraszewski, itd.itd.). Zaleciało prowincją – w myśleniu, nie w topografii. Czyżby po raz kolejny chodziło o zgarnięcie kasy przeznaczonej na region w kieszenie Warszawki? I kto tu dzieli ludzi? Czy aby nie nasze święte lewactwo ciągnące do siebie z prawa i lewa?

Dodaj komentarz