Monachijczyk w Malborku

Muzeum Zamkowe w Malborku przygotowało na sezon letni 2015 roku wystawę czasową, której bohaterem jest bawarski wedutysta Domenico Quaglio (1787–1837). Ten wybitny malarz epoki romantyzmu w Niemczech należy dziś do postaci nieco zapomnianych i mało znanych polskiemu odbiorcy kultury.

Letni Refektarz w Pałacu Wielkich Mistrzów w Malborku, Z: Le Moyen-Âge Monumental et Archéologique, Paris 1840 , Lit. Charles Villemin (czynny w Paryżu w latach 1835-1849) według obrazu Domenica Quaglio, ok. 1840  papier, litografia, Muzeum Zamkowe w Malborku; nr inw. MZM/R/776 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Letni Refektarz w Pałacu Wielkich Mistrzów w Malborku, Z: Le Moyen-Âge Monumental et Archéologique, Paris 1840 , Lit. Charles Villemin (czynny w Paryżu w latach 1835-1849) według obrazu Domenica Quaglio, ok. 1840 papier, litografia, Muzeum Zamkowe w Malborku; nr inw. MZM/R/776 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pierwsza część wystawy w malborskim zamku, mająca charakter wprowadzenia, opowiada o samym malarzu, kreśląc jego portret i artystyczny profil. W drugiej zaś narracja koncentruje się na trzech stacjach pobytu w dawnych Prusach: w nadbałtyckim Gdańsku, w mieście nad Nogatem i warmińskim Fromborku. Tu największym i najważniejszym akcentem jest „rozdział malborski” (główny cel podróży monachijczyka). W tej odsłonie poza kompozycjami autorstwa bawarskiego malarza zaprezentowano również inne dzieła sztuki, dokumenty ikonograficzne oraz książki, ilustrujące dzieło pierwszej, tzw. romantycznej restauracji pokrzyżackiego zamku; z czasów, gdy zabytek ten pełnił sui generis funkcję muzeum pruskiej historii i patriotycznej sztuki.

Kurator wystawy: Justyna Lijka

Monachijczyk w Malborku
Karty z podróży wedutysty Domenica Quaglio do Prus w 1832 roku
Od 19 czerwca do 6 września 2015 roku
Sala Siedmiofilarowa na Zamku Średnim
Muzeum Zamkowe w Malborku

Dodaj komentarz