Władysław Skoczylas w powidokach Galerii Salon Akademii

Od 3 lipca w Galerii Salon Akademii w Warszawie będzie można oglądać wystawę prac Władysława Skoczylasa, jednego z najpopularniejszych artystów II Rzeczypospolitej. Wystawa będzie czynna do 14 sierpnia.

Wystawa prac Władysława Skoczylasa – plakat (źródło: materiały prasowe)

Wystawa prac Władysława Skoczylasa – plakat (źródło: materiały prasowe)

Władysław Skoczylas to jeden z najpopularniejszych artystów II Rzeczypospolitej, ale mimo tego nie miał w Warszawie wystawy od ponad dwudziestu lat. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie spłaca wystawą i monograficznym katalogiem dług wobec swojego byłego profesora, twórcy katedry grafiki w latach 20. XX wieku.

Wystawa jest pomyślana jako przekrojowy przegląd wszystkich dziedzin twórczości jakimi zajmował się Władysław Skoczylas, a nie był to tylko drzeworyt. Pokazuje około 200 prac reprezentujących malarstwo olejne i akwarelowe, grafikę we wszystkich technikach, tkaniny, rysunki, grafikę użytkową, projekty polichromii, a także dokumenty i elementy warsztatu graficznego takie jak klocki drzeworytnicze i płyty metalowe, narzędzia, szkicowniki. Wystawie towarzyszy też film prezentujący sylwetkę artysty.

Przypomnienie wybranych dzieł Władysława Skoczylasa powinno zwrócić uwagę publiczności i specjalistów na tę niezwykłą osobowość świata sztuki okresu Dwudziestolecia. Władysław Skoczylas był znanym artystą, ale był też pedagogiem, działaczem, organizatorem, publicystą, wysokim urzędnikiem państwowym, człowiekiem-instytucją. Wystawa ma być katalizatorem dalszych inicjatyw i przedsięwzięć, których celem będzie pełne przywrócenie Skoczylasowi należnego miejsca w dziejach sztuki, życia artystycznego i myśli o sztuce II Rzeczypospolitej. Przede wszystkim zaś przypomni i postawi przed oczyma współczesnych bezcenny wzór postawy patrioty, człowieka czynu i zasad, działającego mimo, a czasem wbrew wszelkim przeszkodom dla Polski, jak brzmiało hasło „Zetu”, z którego się wywodził.

Wystawa Władysława Skoczylasa
Od 3 lipca do 14 sierpnia 2015 roku
Wernisaż: 2 lipca godz. 18.00
Kurator: Maryla Sitkowska
Galeria Salon Akademii
Akademia Sztuk Pięknych
Warszawa

Dodaj komentarz