Niedziela w Zamku Królewskim

Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na weekendowe wydarzenia: Targowisko Sztuki, Godzinę ze sztuką, widowisko muzyczne w wykonaniu Grupy Studnia O. oraz koncert Ensamble Ars Hispaniae.

„Godzina ze sztuką” – logo (źródło: materiały prasowe)

„Godzina ze sztuką” – logo (źródło: materiały prasowe)

Godz. 11.00–16.00 | Targowisko Sztuki

Arkady Kubickiego, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum zapraszają na kolejne Targowisko Sztuki, czyli m.in. prezentację obrazów i grafik przygotowaną przez grupę studentów oraz absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Podczas niedzielnej wizyty w Arkadach Kubickiego wystawione dzieła będzie można nie tylko podziwiać, ale także kupić.

Wejście na Targowisko Sztuki – bezpłatne.

Godz. 12.00–13.00 | Spotkanie z cyklu Godzina ze sztuką w Zamku
Wielcy władcy starożytności

Spotkanie będzie dotyczyło dzieł:

  • Joseph Marie Vien, Cezar przed pomnikiem Aleksandra Wielkiego, 1767 (prezentuje Joanna Szumańska),
  • Marcello Bacciarelli, Rozsądek hamujący zapalczywość młodości, 1776–1777 (prezentuje Monika Przypkowska),
  • Angelo Puccinelli, Hannibal, po 1786 (prezentuje Tomasz Szumański).

Podczas ostatniego niedzielnego spotkania przed wakacjami organizatorzy proponują dyskusję o wybitnych postaciach starożytności, których wizerunki zdobią wnętrza Zamku: Aleksandrze Wielkim, Hannibalu i Juliuszu Cezarze. W ich osobach dają się poznać: znakomity polityk, wytrawny strateg i jeden z najsłynniejszych mężów Republiki Rzymskiej, twórca Imperium Romanum. Jakie cnoty i zasługi owych wielkich starożytnych były szczególnie ważne dla króla Stanisława Augusta i co monarcha chciał przekazać sobie współczesnym, wynosząc je na piedestał?

Godzina ze sztuką w Zamku to pomysł na ciekawe spędzenie czasu i nietypowe poznawanie zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie. Organizatorzy proponują, by zamiast szybko biec przez sale muzealne, zatrzymać się na dłużej przy wybranych dziełach z zamkowej kolekcji. Jest wówczas czas na pytania oraz rozmowę o najcenniejszych i najbardziej interesujących obiektach, które często umykają naszym oczom przy zbyt pospiesznym zwiedzaniu.

Spotkania odbywają się raz w miesiącu, w niedzielne południe, równolegle o godz. 12.00, 12.20, 12.40. Kolejność zwiedzania jest dowolna, każde spotkanie trwa 15 – 20 minut.

Godz. 15.00 | Spotkanie z cyklu Barwy Orientu
Wędrowcy i opowieści – widowisko muzyczne w wykonaniu Grupy Studnia O.

Otwieramy bazar pełen opowieści, a na nim: listy, telegrafy, pieniążek z Turcji oraz czapeczka polskiego poety, który zmarł w Stambule, a także pamiątki po Polakach w służbie sułtana – santur Alego Ufki Beja, szabla walecznego İskendera Paszy, medal Sadyka Paszy. Każdy z tych przedmiotów ma własną historię.

Opowiadają: Agnieszka Aysen Kaim, Małgorzata Litwinowicz, Albert Kwiatkowski

Muzyka: Marta Maślanka

Ensemble Ars Hispaniae (źródło: materiały prasowe)

Ensemble Ars Hispaniae (źródło: materiały prasowe)

Godz. 18.00 | Koncert z cyklu Mecenasi sztuki

Zespół Ensamble Ars Hispaniae w składzie:

  • Jorge Enrique García Ortega – alt
  • Leonardo Luckert Barela – wiolonczela barokowa
  • Ana Moreno Aranda – klawesyn

Zespół Ensemble Ars Hispaniae stawia sobie za cel popularyzację pereł hiszpańskiego repertuaru z XVI, XVII i XVIII wieku oraz pokazanie ich wpływu na muzyczny kontekst europejski i latynoamerykański. W programie zespołu znajdują się dzieła poświęcone św. Teresie, Miguelowi Cervantesowi i José de Torres y Martínezowi Bravo. Muzycy starają się również upowszechniać mniej popularne utwory kompozytorów innych narodowości, jak na przykład kantaty czy duety Haendla.

Niedziela w Zamku Królewskim
21 czerwca 2015 roku
Warszawa

Dodaj komentarz