Performance w przestrzeni publicznej

26 i 27 czerwca Gdańska Galeria Miejska zaprasza na Present Performance – akcję, które rolą jest przełamanie stereotypu o performance jako sztuce hermetycznej, zrozumiałej tylko dla wybranych.

Present Performace 2: Anka Leśniak, Gdańska Galeria Miejska 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Present Performace 2: Anka Leśniak, Gdańska Galeria Miejska 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Brzeźno jest najstarszym kąpieliskiem Wybrzeża Gdańskiego. Już w 1803 r. powstał tu pierwszy zakład kąpielowy, w którym oferowano kąpiele w wodzie morskiej. Rozwój Brzeźna jako miejsca kuracyjnego trwał przez cały XIX wiek i pierwsze dekady XX wieku. Po zakończeniu drugiej wojny światowej nadal było licznie odwiedzane przez wypoczywających. Niestety w latach ‘70 zaczęło zatracać swój harmonijny układ urbanistyczny praz klimat miejscowości wypoczynkowej i rybackiej. Obecnie powoli odzyskuje dawną rangę, dlatego w tym roku tematem zaproponowanym artystom do przepracowania jest historia i przyszłość Brzeźna.

Jednym z prezentowanych dzieł będzie TRACK(S) Joanny Dudy i Katarzyny Pastuszak, będące wariacją na temat instalacji multimedialnej TRACK(S) autorstwa Joanny Dudy. Niewielka, zamknięta i osobista przestrzeń Trafostacji Sztuki w Szczecinie, w której powstała instalacja i performance, diametralnie różni się od lasu przy brzeźnieńskim molo gdzie wydarzy się TRACK(S). Będzie to eksperymentem muzyczno – wizualny wkomponowany w przestrzeń natury.

Założeniem Festiwalu Present Performance jest zwrócenie uwagi na potencjał i historię tej pięknej dzielnicy. Odbywa się on poza przestrzenią Gdańskiej Galerii Miejskiej we współpracy z Festiwalem Muzycznym Fląder organizowanym przez Stowarzyszenie Grupa Fląder. Dzięki zaistnieniu sztuki i muzyki w tym samym miejscu i czasie, wydarzenia w Brzeźnie nabierają pełniejszego znaczenia.

Rolą Present Performance jest przełamanie stereotypu o performance jako sztuce hermetycznej, zrozumiałej tylko dla wybranych. Zamierzamy prezentować performance szerokiej publiczności, w nowym kontekście, udowadniając, że w przestrzeni publicznej może zaistnieć pełnoprawnie, podobnie jak muzyka nad brzegiem morza.

Program:

26 czerwca:

  • godz. 22.00 – Joanna Duda i Katarzyna Pastuszak, „Trak(s)” | lasek pomiędzy Nadmorską Tawerna a molo.
  • godz. 22.45 – Anka Leśniak, „Gdzie jest syrenka?” | stare molo, wejście na plażę nr 41

27 czerwca:

  • godz. 16.00 – Monster Hurricane Wihajster | performance plaża w okolicy molo
  • godz. 17.00 – Anka Leśniak | plażowy body printing, akcja w okolicy molo
  • godz. 22.00 – Angelika Fojtuch | performance, plaża w okolicy molo

Wydarzenie towarzyszące – Dorota Kuś oprowadza po wybranych miejscach w Brzeźnie zbiórka przy molo o 16.30. Gościem specjalnym festiwalu jest Leszek Przyjemski.

Czytaj o Marinie Abramović, żywym pomniku sztuki performance, w Magazynie O.pl: Artystka tęskniąca

Present Performance 2. Akcje performance w przestrzeni publicznej
Organizator: Gdańska Galeria Miejska
26-27 czerwca 2015 r.
Brzeźno
Gdańsk

Dodaj komentarz