Czysta formalność

Wystawa Czysta formalność w Galerii Labirynt to obszerna prezentacja sztuki opartej na rozwiązaniach formalnych, będąca wynikiem wnikliwej obserwacji twórczości artystów młodego pokolenia.

Rafał Jakubowicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rafał Jakubowicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Formalizm – jak wskazuje Marcin Krasny – jest najbardziej podstawowym językiem artystycznym, dającym przede wszystkim zmysłową przyjemność i estetyczną radość kontaktu ze sztuką, a zdaniem niektórych zapewniający również te najwznioślejsze, transcendentne doznania. W wystawie wezmą udział zarówno artyści już docenieni przez krytykę, publiczność oraz kolekcjonerów, jak i tacy, którzy dopiero niedawno pojawili się na scenie artystycznej, ale ich prace zdążyły wzbudzić żywe zainteresowanie odbiorców.

Uczestnicy wystawy głównej (Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5): Tomek Baran, Anna Bąk, Filip Berendt, Izabela Chamczyk, Jakub Czyszczoń, Paweł Eibel, Alice Gaskon, Jerzy Goliszewski, Karolina Hałatek, Kornel Janczy, Tycjan Knut, Aleksandra Loska, Piotr Łakomy, Krzysztof Mężyk, Olga Mokrzycka-Grospierre, Mikołaj Moskal, Sławomir Pawszak, Cezary Poniatowski, Tomasz Saciłowski, Lena Szczesna, Małgorzata Szymankiewicz, Natalia Załuska, Anna Zaradny, Marcin Zarzeka.

Rafał Bujnowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rafał Bujnowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie towarzyszącej w Galerii Labirynt 2 znajdą się prace – obrazy, fotografie, teksty, dokumentacje i filmy – powstałe w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Składają się one na wizualny esej o modelu sztuki abstrakcyjnej, o związanych z nim możliwościach, paradoksach i pułapkach, a także o tym, jak to się stało, że polski formalizm przeżył reaktywację. Będzie to opowieść niepozbawiona humoru, a nawet kpiny.

Wystawa Czysta formalność
Kurator: Marcin Krasny
Wernisaż wystawy: 24 czerwca 2015 roku
Galeria Labirynt
Lublin

Dodaj komentarz