• 2015-06-19

Jazz nad Wisłą

Od 4 lipca do do 29 sierpnia potrwa 21. Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce w Warszawie. Na festiwalu gościć będą międzynarodowe gwiazdy jazzowych odkryć i premier m.in. z Polski, USA, Izraela, Włoch, Austrii, Norwegii, Danii, czy Kuby.

 

Christian McBride (USA) (źródło: materiały prasowe)

Christian McBride (USA) (źródło: materiały prasowe)

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce to jeden z najpopularniejszych i największych plenerowych festiwali jazzowych w Polsce adresowany do szerokiej publiczności o bezpłatnej formule. Przez 20 lat istnienia zgromadził ponad pół miliona zróżnicowanej wiekowo publiczności. Oryginalny, zróżnicowany stylistycznie program, międzynarodowe gwiazdy, premiery i jazzowe odkrycia to od kilku lat znaki rozpoznawcze festiwalu.

W ostatnich latach wystąpiły na nim międzynarodowe gwiazdy jazzu jak m.in. Archie Sheep, David Murray, Richard Galliano, Dino Saluzzi, Bill Evans, Lee Konitz, Chico Freeman, Bobo Stenson, Kenny Wheeler, Tord Gustavsen, Yaron Herman , Marilyn Mazur, Danilo Rea, Ernie Watts i inni. Na festiwalu zagościli także najwybitniejsi polscy artyści, wśród nich m.in. Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Zbigniew Namysłowski, Janusz Muniak, Włodek Pawlik , Leszek Możdżer, Adam Bałdych, zespoły: The Quartet, String Connection, Laboratorium, Dream Team i wiele innych.

Polska publiczność miała okazję, po raz pierwszy na festiwalu, usłyszeć gigantów ery swingu: Scotta Hamiltona, Duffy Jacksona, Dr. Lonnie Smitha oraz poznać nowe odkrycia amerykańskich estrad jak: Alfredo Rodriguez Grace Kelly, Kyle Eastwood (syn Clinta Eastwooda), Avishai Cohen, czy Hiromi.

PROGRAM

4 lipca – Wojtek Mazolewski Quintet
To jeden z czołowych polskich kontrabasistów i kompozytorów, który zredefiniował jazzową formę i otworzył ją na publiczność. Współtwórca yassu, lider Pink Freud, partner m.in. Tomasza Stańki, Johna Zorna. Prezentuje nowe oblicze polskiego jazzu w Europie, Ameryce Południowej i Japonii.

11 lipca – Christian McBride Trio (USA)
Artysta jest wirtuozem kontrabasu i czterokrotnym laureatem Grammy. Występował i nagrywał z wieloma legendami muzyki jak McCoy Tyner, James Brown, Ray Brown, Joe Henderson, Herbie Hancock, Chick Corea, czy Wynton Marsalis.

18 lipca – Charnett Moffett’s Nettwork: Stanley Jordan, Cyrus Chestnut, Jeff  Watts (USA)
W skład zespołu wchodzą: posiadacz sześciu nagród Grammy, wirtuoz gitary elektrycznej czterokrotnie nominowany do Grammy, jeden z najlepszych pianistów swego pokolenia oraz legenda jazzowej perkusji.

25 lipca – Shai Maestro Trio (Izrael)
Artysta przez pięć lat współtworzył słynne Avishai Cohen Trio. Od pięciu lat prowadzi swój zespół, z którym występuje na całym świecie. Muzycy występowali z grupą Chicka Corei, Esperanzy Spalding i Dianą Krall.

1 sierpnia – Wojciech Konikiewicz Project
Pianista, kompozytor muzyki improwizowanej, współczesnej, elektronicznej, filmowej i teatralnej jest znany i ceniony jako lider licznych projektów m.in. Tribute To Miles Orchestra oraz spektakli muzyki elektronicznej.

8 sierpnia – Fabrizio Bosso Quartet (Włochy)
Laureat prestiżowych nagród jak Best New Talent Musica Jazz czy Jazz Top. Należy do grona najlepszych włoskich trębaczy o międzynarodowej renomie.

15 sierpnia – Dickbauer Collective (Austria)
Wykonują własne kompozycje. Ich muzyka łączy echa współpracy z Vienna Art. Orchestra oraz Radio String Quartet Vienna. To synteza muzyki jazzowej, klasycznej i muzyki ludowej świata.

22 sierpnia – Terje Rypdal & Palle Mikkelborg Project (Norwegia, Dania)
Innowacyjni i oryginalni artyści: norweski gitarzysta odcisnął piętno na sposobie myślenia o gitarowej kompozycji i improwizacji. Wirtuoz duńskiej trąbki, kompozytor, aranżer, producent muzyczny, któremu światowy rozgłos i nagrodę Grammy przyniosła płyta Aura nagrana z Milesem Davisem.

29 sierpnia – Omar Sosa AfroCubano Quartet (Kuba)
Wirtuoz instrumentów perkusyjnych, wokalista i kompozytor kubański posiada prestiżowe nagrody takie jak siedmiokrotna nominacja do Grammy, nagroda BBC Radio Award Jazz Journalists Association, Jazz Echo, czy Independent Music Award.

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce
Od 4 lipca do 29 sierpnia 2015 roku
Fundacja Jazz Art
Warszawa

Dodaj komentarz