• 2015-06-18

Wsiądź do pociągu

Już 13 lipca startuje Letni Festiwal Teatralny Pociąg do miasta, na który zapraszają Teatr Gdynia Główna i Miasto Gdynia. Tematem przewodnim jest człowiek i jego podróż w głąb siebie. Artyści chcą przedstawić interpretację przedstawień osadzonych w nowym kontekście przestrzeni nieteatralnych. Festiwal potrwa do 19 lipca.

„Pociąg do miasta” – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Pociąg do miasta” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Projekt Pociąg do Miasta jest powrotem do ważnej tradycji teatru, który nie pozostaje w elitarnych kręgach, tylko wychodzi i spotyka się z odbiorcą w jego naturalnym środowisku. Dzięki temu powstaje moment żywej wymiany i bezpośredniego, pełnego emocji kontaktu człowieka z człowiekiem, który umożliwia rozpoznanie i interpretację rzeczywistości. Teatr Gdynia Główna to interdyscyplinarny przystanek artystyczny i miejsce rozwoju twórczego mieszczące się w podziemiach Dworca Głównego PKP.

Na festiwalu będzie można obejrzeć m.in. spektakle:

  • Była Żydówka, nie ma Żydówki. Jest to spektakl o odwiecznej rywalizacji w cierpiętnictwie pomiędzy Polakami i Żydami. Tytułowa ostatnia Żydówka z miasta N opowiada własne, tragiczne losy, wraca do zapomnianej przeszłości i po raz kolejny zostaje przez nią uwięziona. Spektakl grany w obcej, zamkniętej przestrzeni, w otoczeniu wysokich ścian podwórka ukazuje stan duszy głównej bohaterki.
  • Pan Kot wg Kota w butach Angeli Carter wyreżyserowany przez Idę Bocian to alternatywna, pełna erotycznej zmysłowości wersja baśni o obutym kocie, który dzięki swojemu sprytowi sprawia, że jego pan zdobywa majątek i piękną małżonkę. Spektakl przeznaczony jest dla widzów dorosłych.
  • Orlando na podstawie Orlando: biografia Virginii Woolf w reżyserii Ewy Ignaczak to opowieść o poszukiwaniu tożsamości. Czy można przeżywać to samo życie i jako kobieta i jako mężczyzna? Czy w ogóle jest jakaś różnica w odczuwaniu? Czy zawsze jesteśmy postrzegani przez pryzmat płci i czy można się od tego uwarunkowania uwolnić? Podróż przez labirynty płci i tożsamości wystawionej na widok publiczny.

Na wszystkie spektakle obowiązuje wstęp wolny.

Letni festiwal teatralny Pociąg do miasta
Od 13 do 19 lipca 2015 roku
Teatr Gdynia Główna

Dodaj komentarz