• 2015-06-18

Po warszawsku w Sopocie

17 lipca na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie oraz 18 lipca na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim odbędzie się premiera spektaklu Antoniego Słonimskiego Murzyn warszawski. Spektakl reżyseruje Adam Orzechowski, a scenografię przygotowuje Magdalena Gajewska.

„Murzyn warszawski” – plakat autorstwa Andrzeja Krajewskiego (źródło: materiały prasowe)

„Murzyn warszawski” – plakat autorstwa Andrzeja Krajewskiego (źródło: materiały prasowe)

Będzie to pierwsza powojenna inscenizacja popularnej w międzywojniu komedii Antoniego Słonimskiego, jednej z najbarwniejszych postaci polskiego życia artystycznego i intelektualnego, współtwórcy grupy poetyckiej Skamander. Opowiedziana tu historia rozgrywa się w środowisku inteligencji pochodzenia żydowskiego, w księgarni i mieszkaniu Konrada Hertmana vel Hertmańskiego, który choruje na polskość. Marzy o Polskich orderach, zabiega o względy polskiego high life’u, tworzy dzieło sławiące męskie rymy w Bogurodzicy, pragnie wydać córkę za urzędnika polskiego MSZ-u, a swą księgarnię przyozdabia pasami słuckimi. Splot tragikomicznych zdarzeń, w które autor wplątał rodzinę, pracowników i przyjaciół Hertmańskiego, prowadzi do pozornego uzdrowienia człowieka, który cały czas udawał kogoś kim nie był. Autor nie pozostawia jednak złudzeń, że ten chory na snobizm, cierpiący na kompleks bycia gorszym czegokolwiek się nauczy – cała komedia jego życia z pewnością zacznie się od początku. Premiery tej, jak chciał sam autor, komedii o snobizmie wywoływały w latach dwudziestych skandale i gorące spory, w których autor był atakowany.

Najtrafniej zamysł Słonimskiego ujął Jan Lechoń, stwierdzając w recenzji: „Hertmański to człowiek żarty przez namiętność, świadomy jej, ale niezdolny jej pokonać; to po prostu człowiek – wszystko jedno – Żyd, Francuz czy Polak”.

Reżyserię sprawuje Adam Orzechowski, absolwent Wydziału reżyserii PWST w Krakowie, były dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy, a od 2006 roku dyrektor Teatru Wybrzeże. Powołał do życia Festiwal Prapremier i Festiwal Wybrzeże Sztuki. Scenografię przygotowuje Magdalena Gajewska, absolwentka wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego poznańskiej ASP oraz Wydziału Scenografii ASP w Krakowie. Pracowała m.in. w Teatrze Powszechnym w Łodzi, Teatrze Polskim w Bydgoszczy, Teatrze Polskim we Wrocławiu oraz w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Od 2006 roku scenograf Teatru Wybrzeże. Laureatka nagrody im. Teresy Roszkowskiej przyznawanej przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu ITI.

Spektakl bierze udział w konkursie na inscenizację dawnych dzieł literatury polskiej Klasyka Żywa, którego celem jest uczczenie jubileuszu 250-lecia istnienia teatru publicznego w Polsce.

Spektakl Murzyn warszawski
Premiera: 17 lipca 2015 roku
Reżyseria: Adam Orzechowski
Scenografia: Magdalena Gajewska
Muzyka: Marcin Mirowski
Występują: Joanna Kreft-Baka, Katarzyna Z. Michalska, Marzena Nieczuja-Urbańska, Krzysztof Gordon, Michał Jaros, Maciej Konopiński, Jarosław Tyrański, Piotr Witkowski
Teatr Wybrzeże
Sopot

Dodaj komentarz