Makom. Dani Karavan. Esencja miejsca

Od 27 czerwca w Galerii MCK w Krakowie oglądać będzie można pierwszą w Polsce wystawę prac Daniego Karavana – wybitnego izraelskiego artysty, którego prace oglądać można na całym świecie.

„Makom. Dani Karavan. Esencja miejsca” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Makom. Dani Karavan. Esencja miejsca” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artysta tworzy dzieła site specific – powstające w ścisłym powiązaniu z kontekstem danego miejsca, często tak idealnie wtopione w krajobraz, że wydają się jego integralną częścią. Karavan jest autorem tak znanych dzieł jak pomnik Brygady Negev (1963–1968), pomnik Pomordowanych Sinti i Romów Europy, Ofiar Narodowego Socjalizmu w Berlinie czy Pasaże w hołdzie Walterowi Benjaminowi w Portbou (1994).

Ekspozycja przybliży twórczość artysty poprzez prezentacje filmów, zdjęć, szkiców i modeli. Widzowie będę mogli zapoznać się z tak wybitnymi realizacjami jak Ma’alot w Kolonii (2011), plac Kikar Levana w Tel Awiwie (1977–1988) czy też zrealizowana w Norymberdze Droga Praw Człowieka (1989–1993). Szczególnym rysem wystawy będą odniesienia Karavana do jego znajomości z Tadeuszem Kantorem. Specjalnie na krakowską ekspozycję powstaje instalacja w hołdzie dla Kantora.

Dani Karavan o swoich pracach:

Myślę, że w pewnym sensie moja twórczość jest figuratywna, ponieważ nie istnieje bez ludzi. Te indywidualne kreacje nie są tworzone po to, by na nie popatrzeć. Musisz być wewnątrz, musisz stać się ich częścią. To dobrze, jeśli ktoś, kto wchodzi w te miejsca, widzi innych odwiedzających i poruszających się w ich przestrzeni.

Kuratorzy: Hagai Segev (Izrael), dr Monika Rydiger (MCK, Kraków)

Dani Karavan (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dani Karavan (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dani Karavan urodził się w 1930 r., jego rodzice pochodzili z Galicji: oboje urodzili się we Lwowie, a w roku 1920 wyemigrowali do Palestyny. W wieku lat 14 rozpoczął naukę malarstwa. W 1943 roku studiował między innymi u Marcela Janco, w latach 1943–1949 kontynuował naukę w Bezalel School of Art w Jerozolimie. W latach 1948–1955 żył w kibucu, po czym wrócił do sztuki. Od 1956 do 1957 studiował techniki fresku w Accademia di Belle Arti we Florencji i rysunku w Académie de la Grande Chaumière w Paryżu.

Wystawa pod patronatem O.pl.

Makom. Dani Karavan. Esencja miejsca
27 czerwca – 20 września 2015 r.
wernisaż 26 czerwca, godz. 18.00
Galeria Międzynarodowego Centrum Kultury
Kraków

Dodaj komentarz