• 2015-06-18

Tarnowskie BWA o fenomenie łysogórskiej ceramiki

Od 27 czerwca tarnowskie Biuro Wystaw Artystycznych zaprasza na wystawę Łysogórski eksperyment. Ceramika artystyczna dla architektury.

Kamionka, fot. archiwum Marcina Sachy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kamionka, fot. archiwum Marcina Sachy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa w tarnowskim BWA jest szeroką prezentacją fenomenu ceramiki architektonicznej tworzonej w małopolskiej wsi Łysa Góra. Na ekspozycję składają się oryginalne eksponaty ceramiczne pochodzące z różnych kolekcji – instytucji i prywatnych oraz unikalne materiały archiwalne.

Kuratorki:

Barbara Bułdys – historyk sztuki, muzealnik, kierownik Działu Sztuki Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Autorka wystaw, tekstów o sztuce i architekturze. Współautorka projektu „Tarnów. 1000 lat nowoczesności”. Opracowanie szlaku modernistycznego „Śladami Le Corbusiera w Tarnowie” w ramach projektu „Le CorbusYear” – teksty dotyczące Mościc i współczesnej architektury Tarnowa.

Bożena Kostuch – historyk sztuki, muzealnik, kustosz w Dziale Rzemiosła Artystycznego i Kultury Materialnej Muzeum Narodowego w Krakowie. Zajmuje się polską ceramiką z XIX i XX wieku, także ceramiką architektoniczną. Kuratorka m.in. wystawy W ogniu tworzone… Ceramika krakowska po 1945 roku (MNK 2008), autorka licznych publikacji poświęconych ceramice, w tym monografii mozaik i ceramiki architektonicznej w Małopolsce, której wydanie zapowiadane jest na koniec bieżącego roku. Wspólnie z Barbarą Bułdys przygotowuje opisy do „Ceramicznego szlaku rowerowego”.

Łysogórski eksperyment. Ceramika artystyczna dla architektury
Wernisaż: 27 czerwca 2015 r.., godz. 18.00 / w ramach Dni Miasta Tarnowa
Wystawa czynna do 23 sierpnia 2015 r.
Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie

Dodaj komentarz