• 2015-06-18

#jaś #i #małgosia

20 czerwca TR Warszawa zaprasza na spektakl najnowszego pokolenia teatralnych twórców, uczestników programu Teren TR, zatytułowany #jaś #i #małgosia.

Teren TR, grafika (źródło: materiały prasowe organizatora)

Teren TR, grafika (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sztuka Michała Szymaniaka to współczesna wersja klasycznej baśni braci Grimm, osadzona w Warszawie. Bohaterami są Jaś i Małgosia, nastolatkowie, którzy żyją jednocześnie w świecie realnym i wirtualnym – jako sieciowe awatary. Ich rodzice wciąż jeszcze wierzą w potęgę kariery i sukcesu. Ale świat zmienił się od czasów transformacji, przypomina ciemny las, w którym nowe pokolenie musi same wyrąbywać sobie przestrzeń do życia. Czy Jaś i Małgosia przełamią przyjętą narrację, w której trzeba odnieść mityczny sukces albo być nieszczęśliwym? Kim okaże się Baba Jaga i co tak naprawdę wydarzy się w Chacie z Piernika? Czy dialog pomiędzy pokoleniem urodzonych po 1989 roku i ich rodzicami – ojcami i matkami ustrojowej transformacji jest możliwy? Czy w tak zaprogramowanym świecie istnieje jeszcze przestrzeń dla buntu? A jeśli tak, czy nie będzie on tylko ironiczny?

„No jak tak można. Jak można być nikim? Przecież trzeba być kimś” – stwierdzają Macocha z Ojcem i postanawiają coś z Jasiem i Małgosią zrobić. Bo Jaś i Małgosia nie mają planu na przyszłość. Mają za to oddaną grupkę fanów. Ich sieciowe awatary – Gangsta Raper i Dziewczynka Z Internetowej Kamerki to dość popularne postacie w niektórych zakamarkach Internetu. Rzeczywistość Jasia i Małgosi nie dzieli się na świat realny i świat wirtualny. Oba światy są równomiernie zanurzone w audiowizualnej kreacji. Oba światy są tak samo fikcyjne i tak samo realne jednocześnie. Jest to rzeczywistość, w której, jak we współczesnej bajce osadzonej w Warszawie, może się wydarzyć wszystko.

Reżyseria: Elżbieta Depta
Dramaturgia: Michał Szymaniak
Wideo: Małgorzata Andrys, Bogna Kowalczyk
Zdjęcia: Michał Modlinger
Scenografia, kostiumy, światło: Monika Nyckowska
Muzyka: Michał Kowalewski
Asystentka produkcji: Kamila Smętkowska

Obsada:
Bartosz Bielenia, Kim Lee, Lech Łotocki, Magdalena Osińska, Sebastian Pawlak, Katarzyna Warnke

Spektakl #jaś #i #małgosia
20 czerwca 2015 roku
TR Warszawa

Dodaj komentarz