Kimono Reconstruction

Już dziś w Muzeum Manggha w Krakowie odbędzie się wernisaż interaktywnej instalacji zatytułowanej Kimono un-perfect, której autorką jest Joanna Bodzek, artystka i projektantka urodzona w Polsce, aktualnie mieszkająca i tworząca w Szwecji.

Z wystawy „Kimono un-perfect”, fot. Joanna Bodzek (źródło: materiały prasowe)

Z wystawy „Kimono un-perfect”, fot. Joanna Bodzek (źródło: materiały prasowe)

Kimono un-perfect to  kulminacja twórczego projektu Kimono Reconstruction (2009–2015), stanowiąca jednocześnie jego podsumowanie. Swoje dzieło Bodzek sytuuje na styku sztuki figuratywnej i konceptualnej, posługując się językiem własnej, europejskiej kultury, by ułatwić badanie kimona z perspektywy społecznej, a także przez pryzmat baśni i dzieł sztuki.

Przypominające kimona stroje, prace wideo i fotografie zostają wykorzystane do zgłębienia symboliki tego tradycyjnego japońskiego ubioru, której interpretacja sprawia dziś niejakie trudności – i to nawet osobom żyjącym w kulturze, z której ten strój się wywodzi. Kimona Joanny Bodzek przedstawione w projekcie Kimono Reconstruction w wielu wypadkach wykonane zostały z powtórnie wykorzystanych materiałów, takich jak ściereczki, obrusy i inne ręcznie wykonane tekstylia pozostające nośnikami własnych narracji dotyczących stereotypowo kobiecych ról społecznych. Fascynacja artystki kulturą Japonii rozpoczęła się podczas studiów na uczelni Central Saint Martins, gdzie zetknęła się ona z twórczością Rei Kawakubo, a pogłębiła się dzięki współpracy z artystami teatru butō.

Joanna Bodzek. Kimono un-perfect
Wernisaż: 18 czerwca 2015 roku, godz. 18.00
Czas trwania wystawy: od 19 czerwca do 13 września 2015 roku
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie

Dodaj komentarz