• 2015-06-17

Fotografie Tatrzańskiej Atlantydy do zobaczenia w Warszawie

Tatrzańska Atlantyda to projekt pokazujący góry przez pryzmat unikatowych archiwalnych zdjęć. Na wystawie, którą od 19 czerwca będzie można oglądać w galerii plenerowej Domu Spotkań z Historią w Warszawie, znalazło się blisko trzydzieści fotografii, z których najstarsze pochodzą z drugiej połowy XIX wieku.

„Tatrzańska Atlantyda” (źródło: materiały prasowe)

„Tatrzańska Atlantyda” (źródło: materiały prasowe)

Wśród autorów zdjęć, które znalazły się na wystawie, są najwybitniejsi artyści i znamienite postaci związane z Zakopanem, m.in. Antoni Wieczorek, prekursor fotografii małoobrazkowej w Polsce, Władysław Werner, czołowy fotografik zakopiański, Walery Eljasz-Radzikowski, malarz i fotograf, popularyzator Tatr i Zakopanego, współzałożyciel Towarzystwa Tatrzańskiego i autor przewodników tatrzańskich. Na wystawie znajdziemy także zdjęcia wykonane przez Mieczysława Karłowicza, wybitnego kompozytora i dyrygenta, czy Awita Szuberta, jednego z pierwszych fotografów Tatr. Autorów wielu ze zdjęć nie udało się ustalić, trudna do określenia była także data wykonania niektórych zdjęć. Wszystkie pochodzą z lat 1860–1960.

Tatrzańska Atlantyda to – jak sugeruje tytuł – głębokie spojrzenie na świat, który znika wraz z postępem cywilizacji i rozwojem turystki. Na fotografiach spotkamy pasterzy, wędrowców, gości przedwojennych schronisk, samotnych narciarzy. Gdzieś w tle zauważymy dumną tatrzańską naturę – szczyty gór, pokryte śniegiem drzewa, nieodkryte stoki. Przede wszystkim dostrzeżemy niezbadaną jeszcze przestrzeń Tatr. Zdjęcia, choć robione przez różnych autorów, składają się na spójny reportaż, który może stać się ważną lekcją dla turystów odwiedzających dziś Zakopane. Przypomina, że Zakopane to element kulturowego dziedzictwa Polski, miasto-symbol, gdzie swoją przystań znalazła artystyczna bohema. Wiele ze zdjęć nie było wcześniej publikowanych ani pokazywanych w formie ekspozycji.

Wystawa powstała w oparciu o album o tym samym tytule autorstwa Piotra Mazika, w którym na 350 stronach znalazła się znacznie szersza prezentacja tematu.

Organizatorem wystawy jest Tatrzański Park Narodowy, współorganizatorem Dom Spotkań z Historią. Autorem koncepcji wystawy jest Grzegorz Bykowski.

Wystawa Tatrzańska Atlantyda
Od 19 czerwca do 30 sierpnia 2015 roku
Skwer im. Księdza Jana Twardowskiego (między ulicami Krakowskie Przedmieście i Karowa)

Dodaj komentarz