Królewska Galeria Rzeźby w Starej Oranżerii

21 czerwca w Łazienkach Królewskich zostanie otwarta Królewska Galeria Rzeźby w Starej Oranżerii. Wśród najważniejszych rzeźb Królewskiej Galerii jest Grupa Laokoona (wykonana wg Pliniusza przez Agesandrosa, Athenodorosa i Polydorosa).

Grupa Laokoona (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grupa Laokoona (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gipsowy odlew oryginalnej rzeźby, która znajduje się w Muzeach Watykańskich, wykonali dla Łazienek Królewskich specjaliści z Gliptoteki Berlińskiej. Tego samego dnia odbędzie się również inauguracja III Festiwalu Strefa Ciszy – przez sześć weekendów festiwalowych, na scenach plenerowych w ogrodach Łazienek Królewskich odbędą się koncerty muzyki klasycznej, jazzowej i tradycyjnej w wykonaniu ponad 300 artystów m.in. z Polski, Francji i Niemiec.

Nowa ekspozycja Królewskiej Kolekcji Rzeźby Starej Oranżerii wiąże się z sensacyjnym odkryciem i restauracją malowideł ściennych w Foyer Teatru i Ogrodzie Zimowym. Zachowane projekty wystroju tych wnętrz, opracowane w latach 1787–1788 przez nadwornego architekta króla Jana Christiana Kamsetzera oraz inwentarz z 1795 roku dokumentują planowany w tych czasach układ ekspozycji kolekcji rzeźby. Daje to unikalną szansę na przywrócenie oryginalnego wyglądu tego miejsca.

Stara Oranżeria, fot. Waldemar Panów (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stara Oranżeria, fot. Waldemar Panów (źródło: materiały prasowe organizatora)

W Królewskiej Galerii Rzeźby na tle malowanej architektury z włoskim pejzażem w „Kolumnadzie Kamsetzera” eksponowane są najsłynniejsze kopie rzeźb świata starożytnego. Grupa Laokoona, Herkules Farnese, Flora Farnese, Apollo Belwederski, Meleager, Amazonka Matei ustawione są na kształt alei posągów we włoskich ogrodach – zaznacza Izabella Zychowicz, która w Łazienkach Królewskich kieruje pracami Ośrodka Sztuki.

Wśród najważniejszych rzeźb Królewskiej Galerii jest Grupa Laokoona (wykonana wg Pliniusza przez Agesandrosa, Athenodorosa i Polydorosa). Gipsowy odlew oryginalnej rzeźby, która znajduje się w Muzeach Watykańskich, wykonali dla Łazienek Królewskich specjaliści z Gliptoteki Berlińskiej. Kopie tego arcydzieła są w najsłynniejszych muzeach europejskich m.in. w Rijksmuseum w Amsterdamie, The British Museum w Londynie i w Galerii Uffizi we Florencji.

Oglądając Grupę Laokoona warto zwrócić uwagę na jej „barokowy” styl, olbrzymią ekspresję, gwałtowność ruchów. Konserwatorzy z Gliptoteki w Berlinie, która posiada zbiór ponad 7000 form rzeźbiarskich i płaskorzeźb, wykonali odlew z XIX-wiecznej formy z zachowaniem historycznej technologii. Poza Grupą Laokoona niemieccy specjaliści wykonali dla nas odlewy Apolla Belwederskiego i Meleagera, jednego z bohaterów wyprawy po „złote runo” do Kolchidy – opowiada Piotr Zambrzycki, główny konserwator Łazienek Królewskich.

Królewska Galeria Rzeźby
Otwarcie wystawy: 21 czerwca 2015 roku
Muzeum Łazienki Królewskie
Warszawa

Dodaj komentarz