• 2015-06-17

Teatralne promienie lata

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza w piątek 19 czerwca o godz. 18.00 do namiotu cyrkowego na premierę spektaklu Jak wytresować dziewczynkę? z udziałem artystów nowo powstałego Warszawskiego Cyrku Magii i Ściemy. Najbliższe pokazy przedstawienia wyreżyserowanego przez Michała Walczaka zainaugurują objazdy projektów cyrkowych w ramach ósmej edycji Lata w teatrze.

„Jak wytresować dziewczynkę” – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Jak wytresować dziewczynkę” – plakat (źródło: materiały prasowe)

W Jak wytresować dziewczynkę? poznajemy Julię, jedynaczkę wychowywaną przez matkę na genialne dziecko. Julia tańczy, pływa, śpiewa, biega, gra na pianinie, gitarze, skrzypcach, maluje, zna pięć języków, ćwiczy szermierkę i jeździ konno, ale nie ma przyjaciół. Precyzyjnie zaplanowany grafik nie przewiduje marnowania czasu na zabawę. Czy Julia utrzyma dyscyplinę, gdy pewnego dnia dostanie w spadku cyrk z szaloną trupą, która wprowadza się do jej mieszkania? Czy uda jej się osiągnąć wyznaczone cele, gdy w mieszkaniu panoszy się kapryśny słoń, żyrafa plądruje lodówkę a narcystyczny żongler–orangutan domaga się braw? Czy Julia okiełzna niesforną trupę? Jak pozbyć się artystów z mieszkania? Chyba tylko wyjechać z nimi w szaloną trasę.

Spektakl wyreżyserował Michał Walczak, dramaturg i reżyser po studiach w Akademii Teatralnej, autor kilkunastu dramatów m.in. Piaskownica, Nocny autobusPolowanie na łosia. Jest laureatem licznych nagród w tym tak prestiżowych jak nagroda za oryginalny tekst dramatyczny na V Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry w Sopocie czy Europejska Nagroda Autorska na Heidelberger Stuckemarkt 2006. Jest również reżyserem i współscenarzystą cyklu teatralnego Pożar w burdelu.

Drugim spektaklem z cyklu Lato w teatrze będzie muzyczne przedstawienie Pippi Pończoszanka w reżyserii Konrada Dworakowskiego, wyprodukowane przez Instytut Teatralny we współpracy z Teatrem Pinokio w Łodzi. Spektakl odwiedzi w wakacje 16 miejscowości w całej Polsce.

Warszawskie pokazy spektaklu Jak wytresować dziewczynkę? odbędą się od 19 do 21 czerwca w namiocie cyrkowym w Łazienkach Królewskich. Kilka dni później cyrkowy projekt ruszy w trasę po małych polskich miejscowościach o utrudnionym dostępie do kultury. Od 27 do 28 czerwca spektakl będzie gościł w Margoninie, od 29 do 30 czerwca w Mirosławcu, od 1 do 2 lipca w Kaliszu Pomorskim, od 3 do 4 lipca w Suchaniu, od 5 do 6 lipca w Pełczycach oraz od 7 do 8 lipca w Górzycy.

Spektakl Jak wytresować dziewczynkę?
Premiera: 19 czerwca 2015 roku
Scenariusz: Maciej Łubieński, Michał Walczak
Reżyseria: Michał Walczak
Obsada: Karolina Czarnecka, Magdalena Kisiała, Lena Piękniewska, Agnieszka Przepiórska, Mania Romańska, Izabela Zielińska, Bartosz Figurski, Krzysztof Kostera, Kamil Witkowski
Muzyka: Wiktor Stokowski
Scenografia: Alicja Kokosińska
Kostiumy: Diana Szawłowska, Paulina Nawrot, Beata Borowska
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
Warszawa

Dodaj komentarz