Rymoliryktando pod banderą Open’er Festival

Znamy datę i miasto IV edycji Rymoliryktanda – podróżującego ogólnopolskiego dyktanda z przeszkodami wykreowanego przez cenionego tekściarza i performera Łukasza L.U.Ca Rostkowskiego. Tegoroczne łamanie piór i języków odbędzie się 4 lipca w Gdyni w ramach Open’er Festival.

Rymoliryktando 2015 – plakat (źródło: materiały prasowe)

Rymoliryktando 2015 – plakat (źródło: materiały prasowe)

W każdym zdaniu ułożonych przez L.U.Ca i dr Katarzynę Kłosińską dyktand na śmiałków czyhają porozstawiane tu i ówdzie ortograficzne sidła i interpunkcyjne zasadzki. Nie jest zadaniem prostym przebrnąć przez taki tekst do samego końca, a co dopiero napisać go bezbłędnie – to ostatnie nie udało się dotychczas nikomu. Zadania nie ułatwia sam autor, który nigdy nie dyktuje tekstu w sposób konwencjonalny i ucieka się często do typowej dla siebie desylabizacji i słowotwórczej gmatwaniny. W skupieniu nie pomagają piszącym różne niespodziewane zdarzenia i happeningowe sytuacje aranżowane przez zapraszanych co roku performerów. Na najlepszych i najwytrwalszych – oprócz jedynej w swoim rodzaju atmosfery udziału w alternatywnym dziś już akcie pisania ręcznego – czekają także nagrody. Zwycięzca otrzyma 10 tys. zł, a dla zdobywców drugiego i trzeciego miejsca przewidziane są odpowiednio 2 tys. i 1 tys. zł. W tym roku pula nagród poszerzyła się również o karnety na przyszłoroczną edycję Open’er Festival.

Tegoroczna odsłona Rymoliryktanda odbędzie się 4 lipca w Gdyni w kooperacji z Open’er Festival, jednym z największych festiwali muzycznych w Polsce. Już od kilku lat organizatorzy przeprowadzają go w poszerzonej formule, zapraszając do współpracy teatry, muzea i artystów z dziedzin innych niż muzyka. Koncertom towarzyszy co roku szereg różnorodnych wydarzeń: projekcje filmowe, spektakle, wystawy, spotkania z pisarzami w ramach Projektu Książka czy akcje strefy NGO. Rymoliryktando, ze swoją ideą podkreślania wagi słowa mówionego i pisanego w życiu każdego z nas oraz zwracania uwagi na piękno języka ojczystego, wpisuje się w interdyscyplinarny charakter Open’era, który od lat umieszcza w swoim programie różne działania literackie. Ze względu na społeczny charakter Rymoliryktanda udział w samym konkursie będzie możliwy także bez karnetów festiwalowych.

Cieszę się na kolejną słowną rozróbę – w końcu nad Bałtykiem. Mam wciąż tę samą misję – uwrażliwiać na słowo, pobudzać nim wyobraźnię i zachęcać do eksploracji i „rozwijania” języka. Chciałbym także, aby nasz festiwal Słowa stawał się coraz bardziej swoistą językową grą miejską w przestrzeni publicznej, a pisane ręcznie dyktando było zabawą i wspólnym performansem na przekór totalnej cyfryzacji naszej cywilizacji – mówi Łukasz L.U.C Rostkowski, pomysłodawca Rymoliryktanda.

Zapisy na Rymoliryktando 2015 ruszyły 28 maja. Przy okazji Rymoliryktanda L.U.C zaprasza młodych, zdolnych polskich grafików do remiksowania plakatu imprezy. Dotychczas autorami plakatów byli: Wojtek Piotrowski z wrocławskiego JUICE oraz duet Piotra i Gosi z poznańskiego studia KINEZA, a także krakowski Grafik Mateusz Kołek. W tym roku autorem identyfikacji Rymoliryktanda jest Bartek Stefanowicz, związany z Gdańskiem grafik i ilustrator.

Nad wiarygodnością i poziomem merytorycznym przedsięwzięcia, jak co roku, czuwać będzie dr Katarzyna Kłosińska z Rady Języka Polskiego. Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do Ulubionych”.

Rymoliryktando 2015
4 lipca 2015 roku
Gdynia

Dodaj komentarz