• 2015-06-16

Broniewski przywrócony

Rejestracja telewizyjna spektaklu Broniewski Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego bierze udział w konkursie Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie. Prezentacja spektaklu odbędzie się w poniedziałek 29 czerwca o godz. 11.30 w Multikinie przy ulicy Bohaterów Monte Cassino 63.

„Broniewski”, reż. Adam Orzechowski, Festiwal Dwa Teatry - plakat (źródło: materiały prasowe)

„Broniewski”, reż. Adam Orzechowski, Festiwal Dwa Teatry - plakat (źródło: materiały prasowe)

Sopocki Festiwal Dwa Teatry jest unikatowym w skali europejskiej przeglądem teatralnej twórczości mediów publicznych, połączonym z konkursem spektakli Teatru Telewizji i słuchowisk Teatru Polskiego Radia. Prezentowane spektakle obejmują wszystkie rodzaje przedstawień i słuchowisk, od kostiumowych dramatów po współczesną groteskę, w tym niebagatelną rolę odgrywają przeniesienia spektakli ze znanych teatrów w Polsce na antenę TVP Kultura. Spektakl Broniewski został zaprezentowany 24 marca na Dużej Scenie i na antenie TVP Kultura w ramach Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski. Przedstawienie spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem widzów, a także z wysokimi notami krytyki teatralnej.

Epizody z fascynującej biografii wybitnego poety są nierozerwalnie związane ze sporym fragmentem dwudziestowiecznej historii Polski. Nieoczywista analiza często niekonwencjonalnych zachowań tego, jak sam o sobie mówił „Polaka, katolika, alkoholika” pozwala autorowi raz jeszcze przyjrzeć się przełomowym wydarzeniom kształtującym naszą międzywojenną i powojenną rzeczywistość. Próba zrozumienia wewnętrznych pęknięć Broniewskiego, jego wyborów i postawy po drugiej wojnie światowej, konszachtów z władcami PRL oraz sławienia Stalina, którego był przecież przez półtora roku więźniem, na tle jego młodzieńczych zasług w walce o niepodległość Polski u boku Piłsudskiego, żołnierskiej odwagi, jaką wtedy okazał, staje się zarazem zbiorowym portretem całego polskiego pokolenia naszych zawiedzionych, uwiedzionych i oszukanych rodaków.

Spektakl zdobył wiele nagród, m.in. nagrodę dla najlepszego spektaklu oraz nagrodę dla najlepszego aktora dla Roberta Ninkiewicza za rolę tytułową na 21. Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi, nagrodę aktorską dla Roberta Ninkiewicza za rolę tytułową na 13. edycji Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy.

Spektakl Broniewski
29 czerwca 2015 roku
Reż. Adam Orzechowski
Festiwal Dwa Teatry
Sopot

Dodaj komentarz