• 2015-06-13

Timbuktu Abderrahmane’a Sissako już w kinach

Od 12 czerwca na ekranach polskich kin można oglądać obsypany nagrodami, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, oraz nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny obraz Abderrahmane’a Sissako pt. Timbuktu.

„Timbuktu”, reż. Abderrahmane Sissako (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Timbuktu”, reż. Abderrahmane Sissako (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Akcja Timbuktu dzieje się w tytułowym mieście w Mali, nad rzeką Niger, w którym władze przejęli dżihadyści, którzy narzucają mieszkańcom terrorystyczny reżim. Mieszkańcom nie wolno palić papierosów, tańczyć, śpiewać ani słuchać muzyki. Zakazana jest nawet piłka nożna. Najbardziej poszkodowane są jednak kobiety, które zostają niemal całkowicie wyłączone z życia społecznego i narzuca się im przestrzeganie absurdalnych nakazów.

Kisane i jego rodzina jako nieliczni zostali oszczędzeni z chaosu zaprowadzonego przez nową władzę. Sytuacja zmienia się jednak drastycznie, kiedy mężczyzna nieumyślnie zabija sąsiada. Teraz musi stawić czoła konsekwencjom, które wyciągną od niego przedstawiciele nowego reżimu.

Timbuktu, nagrodzone na festiwalu filmowym w Cannes, już zostało okrzyknięte ważnym głosem w sprawie ekstremizmu religijnego, jednego z największych zagrożeń współczesnego świata. Reżyser prostymi środkami osiąga piorunujący efekt. Film przypomina o tym, jak groźna jest generalizacja, kiedy mowa o niebezpieczeństwach płynących z ekspansji radykalnego islamu. W Timbuktu jego ofiarami padają także wyznawcy tej religii, którzy pragną jedynie pokoju i spokoju. Timbuktu podbija festiwale filmowe, a kolejne nagrody są potwierdzeniem jego wrażliwości i talentu.

Timbuktu
Reżyseria: Abderrahmane Sissako
Scenariusz: Kessen Tall, Abderrahmane Sissako
Występują: Ibrahim Ahmed, Toulou Kiki, Layla Walet Mohamed
Kraj produkcji: Mauretania, Francja, 2014
Dystrybucja w Polsce: Aurora Films
W kinach od 12 czerwca 2015 r.

Dodaj komentarz