Józef Brandt w Orońsku

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza 20 czerwca o godz.13.00 na uroczyste otwarcie wystaw związanych z obchodami 100. rocznicy śmierci Józefa Brandta.

Józef Brandt, „Chwytanie konia na arkan”, ok. 1880, fot. Illya Levin, wł. Lwowska Narodowa Galeria Sztuki im. B.G. Woźnickiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Józef Brandt, „Chwytanie konia na arkan”, ok. 1880, fot. Illya Levin, wł. Lwowska Narodowa Galeria Sztuki im. B.G. Woźnickiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Głównym elementem obchodów rocznicowych będzie wystawa poświęcona postaci Józefa Brandta. Na jej bazie zostaną uruchomione kolejne działania merytoryczne. Zasadnicza narracja wystawy będzie zbudowana z dzieł malarskich Brandta, znajdujących się zarówno w zbiorach muzealnych, jak i w rękach prywatnych kolekcjonerów. Efektem zakończonej właśnie kwerendy jest zgoda na wypożyczenie około 50 dzieł artysty.

Prezentacja zostanie poszerzona o inne wątki dotyczące Brandta. Jednym z nich będzie pokaz kolekcji wschodniej, gromadzonej przez artystę w trakcie podróży na kresy Rzeczypospolitej i stanowiącej wystrój jego monachijskiej pracowni (zachowane zdjęcie archiwalne). Zgodnie z ostatnią wolą artysty całość wyposażenia pracowni została przekazana do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Obecnie w wyniku zmian strukturalnych kolekcja została rozdzielona pomiędzy Muzeum Wojska Polskiego (głównie militaria) i Muzeum Narodowe (rzemiosło artystyczne, tkaniny itp.). Na wystawie zostanie pokazana części kolekcji, będąca własnością Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Osobnym elementem ekspozycji będą dokumenty, archiwalia, pamiątki, które znajdują się w posiadaniu zarówno instytucji muzealnych (największy zbiór w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, mniejszy w CRP) oraz rodzin orońskich (Pruszaków, Daszewskich i Stachurów). Dokumenty i powiększone fotografie archiwalne powinny wzbogacić narrację i wskazać na związki mistrza z Orońskiem – życie codzienne, rodzinę, pozaartystyczne zainteresowania Brandta (gospodarstwo, hodowla koni, polowania).

Dodatkową atrakcją ekspozycji będzie rekonstrukcja malarni Brandta, tzw. ula, który został zaprojektowany przez artystę i wykorzystywany do pracy w plenerze. Zachowało się archiwalne zdjęcie ukazujące formę i zasadę konstrukcyjną tej ruchomej pracowni, co pozwoli wykonać replikę w orońskich pracowniach specjalistycznych.

Wernisaż 20 czerwca stanie się swoistą kulminacją uroczystości brandtowskich. Otwarcie ekspozycji będzie urozmaicone poprzez koncerty muzyczne oraz działanie w typie performance. Program wernisażu obejmie także prezentacje artystów współczesnych, którzy podejmą próbę konfrontacji dawnej sztuki z własną wizją twórczą. Józef Brandt odbył liczne podróże na Ukrainę, a piękno tego kraju uwieczniał na swoich obrazach. Z kolei w Monachium miał swoją pracownię malarską i zarabiał na życie, realizując zamówienia niemieckiej arystokracji. Jego międzynarodowe koneksje organizatorzy pragną podkreślić zaproszeniem artystów ukraińskich, polskich i niemieckich. Ten swoisty dialog z historią, narodowością i kulturą zorganizowano we współpracy m.in. ze Stowarzyszeniem Artystycznym Dzyga ze Lwowa. W projekcie wezmą udział: z Ukrainy – Włodko Kaufman, Natałka Szymin, Serhij Petluk, Ołeksa Furdijak i Wasylyna Burjanyk; z Polski – Paweł Łubowski, Anna Orlikowska, Jarosław Perszko i Grzegorz Rogala; z Niemiec – Christoph Both-Asmus. Artyści stworzą instalacje rzeźbiarskie, świetlne i prace multimedialne, które ukażą postać Józefa Brandta w aktualnym świetle i odpowiedzą na pytanie, czy twórczość Brandta może dziś być źródłem inspiracji. Ich prace zostaną włączone w przestrzeń parkową i pałacową i będą swoistym komentarzem do twórczości patrona Centrum Rzeźby w Orońsku i próbą recepcji jego sztuki.

Obchody 100. rocznicy śmierci Józefa Brandta
Od 20 czerwca do 25 października 2015 roku
Wernisaż wystawy w galerii głównej: 20 czerwca 2015 roku, godz. 13.30
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Dodaj komentarz