Kraków zalany sztuką

W najbliższy piątek, 12 czerwca rozpocznie się festiwal Wydział Sztuki w Mieście. Jest to cykl wystaw i towarzyszących im wydarzeń, które organizują studenci i wykładowcy Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Festiwal nie zamyka się w murach uczelni, ale swoim zasięgiem obejmie dużą część miasta.

Wydział Sztuki w Mieście, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie (źródło: materiał prasowy)

Wydział Sztuki w Mieście, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie (źródło: materiały prasowy)

Podczas festiwalu będzie można zobaczyć między innymi wystawę Sen obnażającą najbardziej tajemniczą funkcję życiową człowieka, w której marzenia senne ukazywane są jako bliskie halucynacji przedziwne obrazy, wykonane w fotograficznych technikach klasycznych, w tonacji noir. Na wystawie Słowa i obrazy znajdą się realizacje pokazujące różnorodne postawy i style funkcjonujące w grafice ilustracyjnej i edytorskiej. Zobaczymy projekty od klasycznej ilustracji poprzez ilustrację wektorową aż do prac realizowanych w formie książki autorskiej, książki obrazkowej, leporello. Zaprezentowane zostaną również projekty od arkusza poetyckiego i teki z poezją przez książkę dla dzieci po kryminał, układy typograficzne z wkomponowaną ilustracją, a także aranżację wydawnictw książkowych opracowanych kompleksowo. Na wystawie Żar Tropików obiekty artystów i artystek zostaną umieszczone w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni-instalacji. Kluczowym aspektem będzie postawienie widza w sytuacji aktywnego odbioru i wprowadzenie go w wykreowaną w galerii eksperymentalną przestrzeń, działającą na różne zmysły. Za pomocą efektów świetlnych, cieni, dźwięku, temperatury, pary wodnej i egzotycznych roślin, wmontowanych w ograniczającą przestrzeń widza siatkę, wywołane zostanie u odbiorcy wrażenie zanurzania się w środowisku pełnej zagrożeń, tropikalnej dżungli. Wystawa Digital Design: kreacja/interfejs/eksperyment zaprezentuje efekty zetknięcia projektowania z kreacją artystyczną z wykorzystaniem współczesnych mediów elektronicznych.

Wydarzenia będą odbywały się lokalizacjach takich jak muzea (Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Historii Fotografii), obiekty w przestrzeni miejskiej (m. in. pod mostem Grunwaldzkim powstanie mural), kluby (Pauza i Fabryka) czy kino Paradox, w którym będzie miał miejsce przegląd studenckich animacji i filmów wideo. Do wskazanych miejsc będzie można dotrzeć zabytkowym autobusem z lat 50.

Festiwalowi towarzyszyć będą takie wydarzenia jak set didżejski Antka Kraka, koncert/performance w wykonaniu Sympli Romantikó, warsztaty projektowe i plastyczne dla dzieci i rodziców w oparciu o prace zaprezentowane na wystawie, działania plastyczne i intermedialne wzbogacone pracą z tekstem czy Laboratorium Paradoksów, czyli pokaz prac powstałych w wyniku badań nad paradoksem w pracowni intermedialnej Instytutu Malarstwa i Edukacji Artystycznej.

Wydział Sztuki w Mieście 3.0
Od 12 do 19 czerwca 2015 r.
Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie

Dodaj komentarz