Ostatnie dni wystawy Stwórcze ręce

Nocne zwiedzanie z Beatą Maciejewską z Gazety Wyborczej, wykład dyrektora Piotra Oszczanowskiego na temat losów zabytków metaloplastyki okresu modernizmu oraz wstęp wolny na wystawę w poniedziałek 15 czerwca – takie m.in. atrakcje Muzeum Narodowe we Wrocławiu przygotowało na zakończenie wystawy Stwórcze ręce. Sztuka metalu doby modernizmu we Wrocławiu.

„Stwórcze ręce. Sztuka metalu doby modernizmu we Wrocławiu" (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Stwórcze ręce. Sztuka metalu doby modernizmu we Wrocławiu" (źródło: materiały prasowe organizatora)

‌Ekspozycja prezentuje mało znaną i w niewielkim stopniu zbadaną twórczość artystów-rzemieślników działających na Śląsku w I połowie XX w. Pokazanych zostało prawie 200 dzieł sztuki – od secesji, poprzez ekspresjonizm, art déco do stylów historyzujących – większość z nich nigdy wcześniej nie była udostępniana publiczności. Wśród wystawionych eksponatów znalazły się: kielichy mszalne, monstrancje, cyboria, chrzcielnice, świeczniki oraz inne przykłady wyposażenia kościelnego i wystroju wnętrz. Nie zabrakło również zabytków o charakterze świeckim: krat, figur, wyrobów złotniczych. Większość z tych obiektów na co dzień nie jest dostępna dla zwiedzających – przechowywane są w klasztornych i kościelnych skarbcach, zdobią domy prywatne i instytucje. Najważniejszymi i najobszerniej przedstawionymi twórcami są złotnik Erich Adolf i artysta metaloplastyk Jaroslav Vonka. Więcej.

Program finisażu wystawy Stwórcze ręce – 13, 14, 15 czerwca 2015 r.

13 czerwca

  • godz. 11.00 – „Sztuka metalu doby modernizmu we Wrocławiu – co straciliśmy, a co jeszcze mamy i możemy uratować?”, Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Wykład jest próbą znalezienia odpowiedzi na pytanie: co z niezwykle bogatej spuścizny w zakresie metaloplastyki doby modernizmu, jakiej dorobił się przedwojenny Wrocław, przetrwało do dziś i gdzie można te zabytki oglądać?
  • godz. 20.00 (start przed gmachem Politechniki Wrocławskiej) – Nocny spacer z Beatą Maciejewską z „Gazety Wyborczej”. W programie spaceru m.in. zwiedzanie wystawy „Stwórcze ręce”

‌14 czerwca

  • ‌godz. 13.00 – „W blasku złota i w sile żelaza”, zajęcia dla dzieci w wieku 6-12 lat prowadzi Barbara Przerwa. Wstęp wolny, konieczna rezerwacja, tel. 71 372 51 48.

15 czerwca

  • wystawa „Stwórcze ręce. Sztuka metalu doby modernizmu we Wrocławiu” wyjątkowo będzie czynna w poniedziałek 15 czerwca. Organizatorzy zapraszają na bezpłatne zwiedzanie w godzinach od 10.00 do 17.00.
  • godz. 16.00 – Rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci „Stwórcze rączki” (współorganizator: portal Czas Dzieci)

Stwórcze ręce. Sztuka metalu doby modernizmu we Wrocławiu
Do 15 czerwca 2015 r.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Dodaj komentarz