Open Call – konkurs na wydarzenia Dolnośląskiego Festiwalu Architektury DoFA’15

W dniach 2-9 października wrocławski Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) po raz piąty organizuje Dolnośląski Festiwal Architektury DoFA’15. Hasło tegorocznej edycji Festiwalu to MIASTO PŁYNIE.

Plakat II edycji Dolnośląskiego Festiwalu Architektury DoFA'12 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat II edycji Dolnośląskiego Festiwalu Architektury DoFA'12 (źródło: materiały prasowe organizatora)

W 2015 r. rozważania na temat miasta będą koncentrować się na jego związkach z wodą. Po ubiegłorocznym MIEŚCIE W RUCHU jest to naturalna zmiana scenerii. Tożsamość Wrocławia nierozerwalnie wiąże się z obecnością rzeki – dawniej czerpano z jej przemysłowego potencjału, a dzisiaj, wzorem Londynu, Hamburga, Amsterdamu i in., odzyskuje się tereny przemysłowe zlokalizowane nad wodą, tworząc w ich miejscu nową jakość miasta i nowe znaczenia. Pierwsze realizacje nawiązujące do poportowej historii już możemy podziwiać.

Równie ważnym problemem jest wykorzystanie istniejących relacji miasta i wody. Zmieniający się Wrocław leniwie rozlewał się wzdłuż Odry i jej kanałów – nie zawsze dbając o styk z wodą i nie zawsze wykorzystując naturalny układ krajobrazowy do wzmacniania tej wyjątkowej cechy przestrzeni. Pora przyjrzeć się tym zależnościom, które na historycznych obszarach są najbardziej widoczne, ale już na dużych nowych osiedlach nie wykształciły wyraźnych i właściwych relacji, czy to ze względu na miejsce, czy brak zainteresowania ze strony spółdzielni mieszkaniowych. Istnieje zapewne wiele czynników i trzeba je rozpoznać, ocenić oraz zaproponować odpowiednie rozwiązanie.

Festiwal DoFA’15, poprzez szereg interdyscyplinarnych aktywności programowych, ma na celu podjęcie powyższych zagadnień i próbę odpowiedzi na pytanie, jak najpełniej wykorzystać potencjał miast zlokalizowanych nad wodą oraz włączyć krwiobieg rzeki w tkankę miejską. Chcąc współtworzyć festiwal wraz z jego uczestnikami, organizatorzy zapraszają do udziału w konkursie na projekt wydarzenia w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Architektury DoFA’15. Wszystkie szczegóły na stronie wrocławskiego oddziału SARP.

Dolnośląski Festiwal Architektury DoFA’15
2-9 października 2015 r.
Wrocław

 

 

Dodaj komentarz