• 2015-06-12

Uwolnić to, co stłamszone

26 czerwca o godz. 19.00 w Teatrze Wielkim w Poznaniu odbędzie się premiera Halki – polskiej opery narodowej w reżyserii Pawła Passiniego.

„Halka”, reż. Paweł Passini, Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Halka”, reż. Paweł Passini, Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu – plakat (źródło: materiały prasowe)

Stanisław Moniuszko, patron poznańskiego teatru, zdecydował się umieścić w sercu pierwszej polskiej opery cierpienie tak wielkie, że ulżyć w nim może tylko śmierć. Zawładnięta tragiczną miłością góralka, nosząca w łonie dziecko panicza, oskarża świat, który staje się dla niej drogą nad przepaść. Halka skacze, a my się temu przyglądamy. Jej naiwność obnaża nasz cynizm – od początku nikt oprócz niej samej nie wierzy w spełnienie związku z Januszem. Halka staje się opowieścią o konflikcie dwóch niedających się pogodzić światów. To nie są panicze i górale, biedni i bogaci, Polska A i Polska C. To są My i Oni–przedstawiciele innego kręgu cywilizacji. Niby szczęśliwie osadzeni w swoim miejscu, a jednak wabieni kontaktem z drugą stroną. Halka to ten Inny, którego zaprosiliśmy do naszego świata, a potem zostawiliśmy samego.

Paweł Passini (źródło: materiały prasowe)

Paweł Passini (źródło: materiały prasowe)

Ważny jest dla mnie bliski kontakt z widzem – mówi reżyser, Paweł Passini. – Chciałbym, żebyśmy wspólnie byli z Halką w chwili jej skoku, by jej ofiara coś w nas wyzwoliła. Uwolniła to, co stłamszone, co stłumione, uwolniła głos, który nas oskarża – nas paniczów, nas kolonizatorów, nas mężczyzn, nas widzów. W czasach, kiedy cały świat dostępny jest na wyciągnięcie ręki, potrzebujemy tego, by moniuszkowska opera narodowa mówiła nam o nim więcej niż kiedykolwiek.

Występują: Magdalena Molendowska, Monika Mych-Nowicka, Magdalena Nowacka, Piotr Friebe, Paweł Skałuba, Bartłomiej Misiuda, Jaromir Trafankowski, Marian Kępczyński, Rafał Korpik, Natalia Puczniewska, Magdalena Wilczyńska-Goś, Damian Konieczek, Andrzej Ogórkiewicz, Karol Bochański, Marek Szymański, Karol Bochański, Bartłomiej Szczeszek
Kierownictwo muzyczne: Gabriel Chmura
Scenografia: Zuzanna Srebrna
Choreografia: Weronika Pelczyńska
Kierownictwo chóru: Mariusz Otto

Halka
Reżyseria: Paweł Passini
Premiera: 26 czerwca 2015 roku
Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu

Dodaj komentarz