• 2015-06-12

Różewicz Open po raz pierwszy wiosną

Od wczoraj w Radomsku trwa literackie, filmowe i teatralne święto braci Różewiczów – Różewicz Open Festival. Wydarzenia będą się odbywały do 15 czerwca.

Różewicz Open Festival – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Różewicz Open Festival – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

12 czerwca

1/ godz. 18.00 – otwarcie wystawy z pleneru rzeźbiarskiego / Galeria MDK Radomsko

Otwarcie wystawy dokumentującej plener rzeźbiarski, odbywający się od 8 do 30 kwietnia w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. W wydarzeniu uczestniczyło pięciu artystów rzeźbiarzy, którzy inspirując się twórczością braci Różewiczów zaprojektowali i wykonali unikatowe rzeźby.

Autorzy rzeźb:

 • Bogdan Wajberg – pracuje na Wydziale Edukacji Wizualnej ASP w Łodzi w Pracowni Rzeźby. Autor i koordynator międzynarodowych warsztatów i sympozjów studentów i pedagogów w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Kurator wystaw krajowych i międzynarodowych. Uczestnik licznych warsztatów i sympozjów w Europie;
 • Maciej Aleksandrowicz – wykładowca na Wydziale Rzeźby w Pracowni Projektowania Przestrzennego ASP w Warszawie;
 • Mariusz Burdek – asystent na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku;
 • Andrzej Kosowski – pracownik dydaktyczny na Wydziale Malarstwa i Rzeźby ASP we Wrocławiu;
 • Marcin Nosko  prowadzi Pracownię Rzeźby w Kamieniu na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

2/ godz. 19.00 – panel tłumaczy twórczości Tadeusza Różewicza; moderator: Maria Dębicz / sala taneczna MDK Radomsko

Tłumacze z Rosji – Igor Biełow i Węgier – Gáspár Keresztes zapoznają publiczność z warsztatem pracy tłumacza, a pisarz Matthias Kneip z Niemiec opowie o swoich relacjach z rodziną Różewiczów.

 • Igor Biełow – rosyjski poeta i tłumacz. Członek jury międzynarodowego konkursu ogłoszonego w 2013 r. przez Polski Instytut Książki wspólnie z Fundacją „Za Wolność Waszą i Naszą” na najlepsze tłumaczenia Tadeusza Różewicza na język rosyjski. Laureat międzynarodowego literackiego konkursu imienia Maksymiliana Woloszyna, stypendysta „Gaude Polonia” – Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP;
 • Gáspár Keresztes – kierownik ds. programowych Węgierskiego Instytutu Kultury, polonista, tłumacz literatury z języka węgierskiego na polski. Przetłumaczył tom poetycki Tadeusza Różewicza pt. Matka odchodzi;
 • Matthias Kneip – pisarz, dziennikarz i współpracownik Niemieckiego Instytutu Kultury Polskiej w Darmstadt. Jego teksty tłumaczone były na polski, rosyjski i japoński; jest członkiem Związku Pisarzy Niemieckich. Matthias Kneip i jego rodzice przez wiele lat przyjaźnili się z Tadeuszem Różewiczem.

13 czerwca

1/ godz. 16.00–20.00 – warsztaty filmowe; prowadzenie – Paweł Woldan / sala kameralna MDK Radomsko

Podczas dwudniowych warsztatów uczestnicy poznają najważniejsze etapy realizacji filmu – w teorii i praktyce. Warsztaty adresowane są do młodzieży, dorosłych i filmowców amatorów. Uwieńczeniem zmagań adeptów X Muzy będzie autorska etiuda filmowa, inspirowana twórczością Stanisława Różewicza.

Paweł Woldan – scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych, laureat wielu nagród filmowych.

2/ godz. 18.00 – odsłonięcie muralu nawiązującego do twórczości Tadeusza Różewicza; realizacja: Good Looking Studio s.c. w Warszawie / kamienica przy ul. Reymonta 11 w Radomsku

„(…) Długo wędrowałem, zanim doszedłem do siebie (…)” to cytat z Kartoteki. Kartoteki rozrzuconej Tadeusza Różewicza, który stał się inspiracją muralu. Mural nie tylko będzie wspomnieniem VII edycji Różewicz Open Festiwal, ale też przypomni o związkach z Radomskiem jednego z największych polskich poetów, dramaturgów i prozaików.

3/ godz. 20.00 – Międzynarodowy Konkurs Poetycki Im. Janusza Różewicza – rozstrzygnięcie / sala kameralna MDK Radomsko

W I etapie konkursu wzięło udział 156 autorów z Polski i m.in. Wielkiej Brytanii, Niemiec, Bułgarii, Szwajcarii, Azji i Stanów Zjednoczonych. Do drugiego etapu Jury wytypowało 5 uczestników. Nagrodą dla zwycięzcy jest wydanie debiutanckiego tomu wierszy.

Jury:

 • Bohdan Zadura (przewodniczący Jury) – poeta, prozaik, krytyk literacki, redaktor naczelny „Twórczości”;
 • Dorota Koman – poetka, autorka radiowych i telewizyjnych audycji o książkach;
 • Ireneusz Kaczmarczyk – poeta, socjolog, dziennikarz, nauczyciel akademicki.

4/ godz. 21.00 – widowisko plenerowe pt. miejsce urodzenia Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi; koncepcja, scenariusz i reżyseria: Jarosław Tumidajski; przestrzeń, światło i video: Mirek Kaczmarek; muzyka: Stefan Wesołowski; inspicjent: Agnieszka Choińska; obsada: Jolanta Jackowska, Ewa Kaim, Kamila Salwerowicz, Przemysław Dąbrowski, Mateusz Janicki, Konrad Michalak, Olgierd Łukaszewicz, Sławomir Sulej / Park Świętojański

Gdzieś obok sceny, ale w zasięgu wzroku widzów, znajduje się box (być może klatka, zagroda) z Głodomorem. Trwa właśnie 33 dzień jego głodówki. Głodomór nie jest główną atrakcją tego wieczoru, wręcz przeciwnie. Ludzie mijają jego klatkę, przyglądają mu się przez chwilę, wymieniają uwagi, by po chwili ruszyć w stronę sceny. Siadają na widowni i czekają na widowisko. W pewnym momencie Głodomór jednak odezwie się i wypowie swój monolog. Na marginesie tego, co będzie się działo na scenie. Ale to później. I tylko na marginesie.

Miejsce urodzenia to rodzaj podróży do wnętrza twórczości trzech braci Różewiczów – Janusza, Stanisława i przede wszystkim Tadeusza. Widzowie zostaną zaproszeni do stworzonego specjalnie na tę okazję parku różewiczowskiego, do galerii na otwartym powietrzu inspirowanej dokonaniami rodzeństwa. Centralnym punktem tej multimedialnej instalacji będzie scena, na której odbędzie się przedstawienie/koncert.

14 czerwca

1/ godz. 10.00–14.00 – warsztaty filmowe; prowadzenie: Paweł Woldan / sala kameralna MDK Radomsko

Drugi dzień warsztatów filmowych, zajęcia praktyczne.

2/ godz. 20.00 – monodram poetycki różewicz czytany od końca; reżyseria i wykonanie: Marta Klubowicz / sala kameralna MDK Radomsko

Marta Klubowicz – aktorka, poetka, tłumaczka. W różewiczu czytanym od końca zainscenizuje mniej i bardziej znane wiersze Tadeusza Różewicza, m.in. Serce podchodzi do gardłaRozebrany, Palec na ustach, Słowa, Lawina, Mini kosmos.

I zaczęłam czytać Różewicza na nowo. Najpierw Poezje zebrane – grubą, pożółkłą książkę, która wtedy mi służyła. A potem nowsze tomiki. Od ostatniego. Od końca. Czytałam, nie jak „domorosły krytyk”, który analizuje, nie jak egzaltowana poetessa. Czytałam jak człowiek. Po prostu – czytałam. Byłam poruszona, wstrząśnięta. Pod wrażeniem niespotykanej bezpośredniości, szczerości, ostrości widzenia świata i braku dbałości o atrakcyjność formy. Nikt tak nie miał odwagi pisać.

3/ godz. 22.00 – mapping 3D – projekcja dedykowana Stanisławowi Różewiczowi; realizacja: Mediam Sp. z o.o. w Krakowie / parking MDK Radomsko

Wielkoformatowa projekcja multimedialna będąca synchronizacją obrazu z muzyką. Poprzez scenariusz i formę przekazu, mapping zwróci uwagę na osobę Stanisława Różewicza i jego więzi z kinem Kinema –  miejscem dla reżysera sentymentalnym, ale przede wszystkim inspirującym. Tłem projekcji będzie budynek Miejskiego Domu Kultury w Radomsku.

15 czerwca

1/ godz. 19.00 – Nowa Szkoła Filozoficzna – czytanie performatywne w reż. Anny Wieczur-Bluszcz; zdjęcia: Tomasz Naumiuk; przetworzenie obrazu: Krzysztof Pawlik; obsada: Katarzyna Kosior, Przemysław Bluszcz / sala kameralna MDK Radomsko

Według reżyserki czytania, Anny Wieczur-Bluszcz, Nowa Szkoła Filozoficzna „to pełne bólu i tęsknoty błaganie. Błaganie o bliskość drugiego człowieka – żywego człowieka. Jego pojawienie się oczekiwane jest jak powietrze, woda, pokarm i światło… bo „Żyjemy umarli. Obrotni, złośliwi, podstępni, uczynni, rozkładający się umarli. Znamy się dobrze wszyscy i znamy tę swoją tajemnicę”. Czytanie jest wzbogacone efektami multimedialnymi.

Różewicz Open Festival
Od 11 do 15 czerwca 2015 roku
Radomsko

Dodaj komentarz