• 2015-06-12

Festiwal Haupta od września na literackiej mapie Polski

Od 18 do 27 września w Gorlicach i pobliskim Szymbarku będzie odbywała się pierwsza edycja Festiwalu im. Zygmunta Haupta. Festiwalowi towarzyszy konkurs literacki adresowany do osób przed debiutem wydawniczym.

Festiwal im. Zygmunta Haupta – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal im. Zygmunta Haupta – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal stanowi wspólną inicjatywę osób i instytucji, którym bliski jest cel promocji twórczości Zygmunta Haupta, niesłusznie zapomnianego polskiego pisarza. Inicjatorem wydarzenia jest Andrzej Stasiuk, który objął funkcję Dyrektora Artystycznego Festiwalu.

Do konkursu przyjmowane są opowiadania nieprzekraczające 15 stron znormalizowanego maszynopisu. Opowiadanie można przesyłać do 15 lipca. Temat konkursu brzmi „Kontramarka”, a jego rozszerzenie – wraz ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi zasad i przebiegu konkursu – znajduje się w regulaminie.

Rozszerzenie tematu można znaleźć w następującym fragmencie opowiadania Meine liebe Mutter, sei stolz, Ich trage die Fahne autorstwa Zygmunta Haupta: „Zanim pożegnam Szymbark, zanim zasuną się poza mną zielone wzgórza i zasłonią dom, drzewa, szyby naftowe Wygnanki, rzekę i most, zrobię szybko rachunek sumienia, cofnę się w siebie. Cała sprawa jest tak prosta i nieskomplikowana, [że] we wspomnieniu będzie wyglądać jak sznurek ideogramów, jak deseń. Że były raz trzy siostry (a może cztery?), że dom, drzewa, garby i plecy wzgórz, że spokój i wzruszenia ludzi żyjących osobno, a jednak trącić lekko, pstryknąć palcem przeźroczystą kulę, w jakiej żyją – wyda dźwięk, zadrży jak struna i odpowie temu rezonansem taka sama, napięta we mnie. Można zapomnieć wszystko, zachować tylko jeden szczegół, próbkę do sprawdzenia, szyfr katalogowy, kontramarkę, którą wystarczy pokazać w kontramarkarni, ażeby wydany mi został cały bagaż, skład pozostawiony w niepamięci”.

Nadesłane prace oceni Jury w składzie: Magdalena Budzińska, Darek Foks, Jarosław Klejnocki, Zofia Król. Jury wybierze jednego Laureata/Laureatkę. Nagrodę główną stanowi 5000 zł brutto oraz publikacja opowiadania na stronie internetowej festiwalu. Nagrodą dodatkową będzie publikacja opowiadania w miesięczniku „Twórczość”.

Zaplanowane wydarzenie ma dwa podstawowe cele. Pierwszym jest przywrócenie pamięci o wyjątkowym pisarzu, jakim był Zygmunt Haupt, przybliżenie odbiorcom jego sylwetki twórczej i życiorysu wraz z kontekstem historycznym jego czasów. Realizacji tego celu służyć będą spotkania tematyczne z udziałem badaczy twórczości patrona Festiwalu. Drugim celem wydarzenia jest udział w rozwoju polskiej sceny literackiej, promocja czytelnictwa i wartościowych zjawisk współczesnej literatury i sztuki. Podczas Festiwalu odbędzie się więc szereg spotkań z renomowanymi autorami i autorkami z Polski i Europy, a także koncerty i wydarzenia towarzyszące.

Na chwilę obecną swój udział w Festiwalu potwierdzili: syn pisarza Arthur Haupt, badacze i eksperci: dr Jarosław Klejnocki, dr Zofia Król, prof. Aleksander Madyda, dr hab. Andrzej Niewiadomski, dr Paweł Panas oraz autorzy: Jurij Andruchowycz (Ukraina), Darek Foks, Artur Daniel Liskowacki, Marian Pilot, Taras Prochaśko (Ukraina), Małgorzata Szejnert, Bohdan Zadura, Serhij Żadan (Ukraina).

Organizatorami Festiwalu Haupta są Akademickie Biuro Kultury i Sztuki Alma-Art, Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach, Urząd Miasta w Gorlicach i Wydawnictwo Czarne. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Miasta w Gorlicach i Gminy Gorlice.

Festiwal im. Zygmunta Haupta
Od 18 do 27 września 2015 roku
Gorlice, Szymbark

Dodaj komentarz