• 2015-06-11

Dźwięki słów – fuzja słowa z dźwiękiem

Prezentacje Form Muzyczno-Teatralnych„ Dźwięki słów” to inicjatywa, która powstała w ramach Lubelskiego Salonu Artystycznego działającego w Centrum Kultury w Lublinie. Festiwal trwać będzie od 20 do 23 czerwca.

Prezentacje Form Muzyczno-Teatralnych „Dźwięki słów”, plakat (źródło: materiały prasowe)

Prezentacje Form Muzyczno-Teatralnych „Dźwięki słów”, plakat (źródło: materiały prasowe)

Na program festiwalu składają się recitale, głównie aktorskie i spektakle muzyczne. Prezentowane są arcydzieła sceniczne, łączące osobliwe treści z muzyką, utwory słowno-muzyczne, w których istotna jest aktorska interpretacja tekstu wraz z ekspresją środków muzycznych.

Jedną z artystek tegorocznego festiwalu jest Maja Kleszcz, która wystąpi 20 czerwca wraz z zespołem IncarNations.

Maja Kleszcz to artystka – eksperymentatorka, w swoich projektach wykorzystuje rozmaite techniki wokalne i elementy teatru. Jest zdobywczynią wielu nagród oraz wyróżnień. Dawniej znana z Kapeli ze Wsi Warszawa, obecnie natomiast współtworzy projekt IncarNations. Współpracowała z wieloma artystami z kraju oraz Ukrainy, Senegalu, Gambii, Norwegii, Iranu, Szwecji. Od dziecka nasiąkała dźwiękami z najwyższej półki. Blues, jazz, reggae starannie wyselekcjonowane, najlepsze tradycje muzyki „czarnej” stanowiły jej codzienność. Ten rodzaj filozofii śpiewu, charakterystyczny dla nieskrępowanych, szczerych wypowiedzi ukształtował jej wrażliwość wokalną.

Wraz z zespołem IncarNations wydała album Radio Retro, a następnie Odeon, za który otrzymała nominację do nagrody „Fryderyk” w kategorii „wokalistka roku”. Jest autorką muzyki teatralnej i filmowej. Wraz z Wojtkiem Krzakiem tworzą muzykę, a także występują w sztukach Agaty Dudy-Gracz jako postaci dramatu (m.in. „Każdy musi kiedyś umrzeć Porcelanko”).

Prezentacje Form Muzyczno-Teatralnych „Dźwięki słów”
Od 20 do 23 czerwca 2015 roku
Centrum Kultury w Lublinie

 

Dodaj komentarz