• 2015-06-11

Pere Ubu zagra na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym

26 lipca w Klubie Festiwalowym w Arsenale odbędzie się koncert kultowego, amerykańskiego zespołu założonego przez wokalistę Davida Thomasa w 1975 roku.

Pere Ubu (źródło: materiały prasowe)

Pere Ubu (źródło: materiały prasowe)

Pere Ubu początkowo miał być jednorazowym projektem muzycznym. Szybko okazało się jednak, że EP-ka grupy rozeszła się po Londynie, Manchesterze, Nowym Jorku i Minneapolis jak ciepłe bułeczki. Była to płyta z 1975 roku z piosenką 30 Seconds Over Tokyo, która obok hitu zespołu Television Little Johnny Jewel dała początek gatunkowi New Wave. Członkowie Pere Ubu poczuli wówczas, że mogą wpływać na kierunki rozwoju muzyki. Niedługo okazało się, że stali się ważną inspiracją dla takich wykonawców jak Joy Division, Pixies, Hüsker Dü, Henry’ego Rollinsa, REM, Sisters of Mercy, Thomasa Dolby’ego czy Bauhaus.

Pere Ubu tworzy muzykę, która łączy groove rock, innowacyjne brzmienia, dźwięki analogowych syntetyzatorów, pozornie chaotyczne struktury tekstowe i nośny wokal. To mix, który od dekad wywiera wrażenie na krytykach muzycznych i publiczności. Obok Residents, The Fall czy Devo, Pere Ubu to najważniejsi reprezentanci sceny post punk. Wielokrotne zmiany składu nie przeszkodziły grupie wydać kilkudziesięciu płyt od początku swojego istnienia na rynku muzycznym. Pere Ubu można poznać po brzmieniach postpunkowych, ale często eksperymentują również z brzemieniem elektronicznym.

Koncert Pere Ubu
26 lipca 2015 roku, godz. 22.30
Klub Festiwalowy w Arsenale
Wrocław

Dodaj komentarz