Polscy artyści na biennale Jeune Création Européenne

Miłosz Flis, Michał Frydrych, Marcelina Groń, Kornel Janczy, Berenika Kowalska, Izabela Łęska, Tomasz Poznysz i Magdalena Sawicka zostali zaproszeni do udziału w międzynarodowym biennale Jeune Création Européenne, które odbędzie się we Francji, Holandii, Danii, Polsce, na Łotwie, we Włoszech, w Hiszpanii i Portugalii.

Jeune Création Européenne – logo (źródło: materiały prasowe Galerii Miejskiej we Wrocławiu)

Jeune Création Européenne – logo (źródło: materiały prasowe Galerii Miejskiej we Wrocławiu)

Biennale Jeune Création Européenne przedstawia najnowsze tendencje aktualnej sztuki europejskiej w obrębie różnych mediów: malarstwa, rysunku, fotografii, obiektów, instalacji i wideo. Kluczem doboru artystów do polskiej ekspozycji była oryginalność prac, świeżość spojrzenia, intensywność przekazu, a także chęć ukazania nurtów i koncepcji istotnych dla polskiej sztuki aktualnej. Wystawa skupi się na przekroju postaw charakteryzujących pokolenie artystów do 35. roku życia, dotyczących zarówno zagadnień formalnych, jak i konceptualnych.

Biennale zostanie otwarte 14 października w centrum sztuki Beffroi w podparyskim Montrouge. Przez kolejne dwa lata wystawa pojedzie do ośmiu krajów, w tym do Polski, gdzie będzie gościć we Wrocławiu w czerwcu i lipcu 2016 roku w ramach wydarzeń Europejskiej Stolicy Kultury. Poza Wrocławiem i Montrouge ekspozycja pojawi się w Holandii (Maastricht), Danii (Hjoerring), na Łotwie (Cesis), we Włoszech (Como), Hiszpanii (Figueres) i Portugalii (Amarante).

Jeune Création Européenne jest unikatowym projektem artystycznym na skalę europejską. Założeniem i główną ideą biennale jest cyrkulacja artystyczna – formuła wystawy podróżnej, przemieszczającej się między krajami uczestniczącymi w wydarzeniu, która pozwala na promocję artystów zarówno w środowiskach artystycznych, jak wśród bardzo szerokiej publiczności odwiedzającej biennale w każdym z krajów. JCE to projekt organizowany od 2000 roku przez przylegające bezpośrednio do Paryża miasto Montrouge i prezentowany dalej w Europie dzięki współpracy z miastami uczestniczącymi w przedsięwzięciu.

Polscy artyście na biennale Jeune Création Européenne
Od 14 października 2015 roku
Francja, Holandia, Dania, Polska, Łotwa, Włochy, Hiszpania, Portugalia

Dodaj komentarz