Awangardowy weekend w MNW

Muzeum Narodowe w Warszawie w najbliższy weekend (13 i 14 czerwca) zaprasza na sobotni spacer Śladem warszawskiej awangardy oraz Niedzielę z awangardą. Wydarzenia zostały przygotowane w ramach programu towarzyszącego wystawie Papież awangardy. Tadeusz Peiper w Hiszpanii, Polsce, Europie.

Spacer „Śladem warszawskiej awangardy”, rys. Henryka Strenga pt. „Ulica” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spacer „Śladem warszawskiej awangardy”, rys. Henryka Strenga pt. „Ulica” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Śladem warszawskiej awangardy | 13 czerwca, godz. 16.00

W jakich lokalach spotykali się warszawscy futuryści? Gdzie odbywały się wystawy grupy Blok? Spacer do miejsc związanych z warszawską awangardą artystyczną: klubu Pod Picadorem, cukierni Semadeniego i autosalonu Laurin & Klement.
Zbiórka na Dziedzińcu Głównym MNW / obowiązują zapisy

Niedziela z awangardą | 14 czerwca, godz. 10.00–18.00

Godz. 11.00 i godz. 13.00 | Artystyczne eksperymenty – warsztaty dla rodzin z dziećmi 5–12 lat, z podziałem na grupy wiekowe
Czy ze słów można namalować pejzaż a z figur geometrycznych ułożyć ludzką sylwetkę?
Zbiórka w Holu Głównym / bilet warsztatowy / ok. 90 min. / obowiązują zapisy

Godz. 12.00 | W pogoni za nowoczesnością. Tadeusz Peiper i awangarda – wykład niedzielny
Nawoływali do palenia muzeów, odrzucali tradycyjne wyobrażenia o sztuce, a jako wzór doskonałości wskazywali precyzję i wydajność maszyn. Skąd wzięły się awangardowe ugrupowania, które skierowały sztukę europejską na nowe tory? Jakie idee im przyświecały? Wykład przybliży najważniejsze zjawiska artystyczne początku XX wieku: te, z którymi Peiper zetknął się podczas studiów w Berlinie, Paryżu i kilkuletniego pobytu w Hiszpanii, oraz te, które współtworzył już po powrocie do Polski.
Kino MUZ / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 50 min.

Godz. 15.00 | … rozognić miłość do nowości… – spotkanie tematyczne na wystawie i w Galerii Sztuki XX i XXI Wieku
Naczelnym hasłem awangardy było tworzenie nowego świata i nowej sztuki. Kubizm, unizm, konstruktywizm to tylko przykłady licznych kierunków i teorii, powstałych na początku XX wieku. Co kryje się za tymi nie zawsze zrozumiałymi pojęciami?
Zbiórka w Holu Głównym / bilet wstępu na wystawę / ok. 60 min.

Więcej informacji o programie wydarzeń towarzyszących na stronie internetowej Muzeum Narodowego w Warszawie. Ma on na celu przedstawienie idei i dorobku awangardy pierwszych dekad XX wieku nie tylko w kontekście ówczesnych przemian społecznych, kulturowych i politycznych, ale również w odniesieniu do współczesności. Muzeum Narodowe zaprasza gości na tradycyjne oprowadzanie kuratorskie, jak również wykłady czwartkowe i tematyczne spotkania na wystawie. Zwiedzający będą mogli wziąć udział w spacerach po Warszawie śladami międzywojennej awangardy. Specjalnie dla dzieci oraz opiekunów zaplanowano warsztaty familijne, inspirowane pokazywanymi na wystawie dziełami. Część wydarzeń będzie tłumaczona na język migowy (PJM), dla osób z dysfunkcją wzroku przygotowano specjalne warsztaty z wykorzystaniem rekwizytów dotykowych, audiodeskrypcji, tyflografik oraz muzyki. Bezpłatne druki dla dzieci i dorosłych ułatwią interaktywne poznawanie ekspozycji. Wystawę będzie można zwiedzać z audioprzewodnikiem (w języku polskim i angielskim).

Awangardowy weekend
13 i 14 czerwca 2015 roku
Muzeum Narodowe w Warszawie

Dodaj komentarz