Dźwięki i szwy – sztuka, walka, ilustracja

Na kolejne spotkanie z cyklu Dźwięki i szwy BWA w Tarnowie zaprasza szczególnie miłośników sztuki, ilustracji i malarstwa. Gościem będzie Agata Endo Nowicka, jedna z najsłynniejszych polskich ilustratorek, która pracuje na całym świecie. W pierwszej części spotkania Marcin Różyc opowie o najbardziej fascynujących projektach modowo-artystycznych. O tym na jak moda wykorzystuje sztuki wizualne, by uwieźć swojego odbiorcę.

„Dźwięki i szwy” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Dźwięki i szwy” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Aby oczarować liczącą świadomość kupującego, przed przedmiotem trzeba rozciągnąć zasłonę obrazów, przyczyn, sensów, trzeba go otoczyć substancją pośrednią, pobudzającą” – czytamy w Systemie mody Rolanda Barthesa. Ową substancją pośrednią często bywa sztuka. Podczas wykładu przedstawione zostaną projekty współczesnych artystów, np. Francesca Vezzoli, a także dzieła wielkich klasyków: ubrania i tkaniny Soni Delaunay, tkaniny Pabla Picassa, Andy’ego Warhola, Matisse’a Chagalla, Joana Miro czy Georga Braque.

Bohaterką drugiej części spotkania będzie Agata Endo Nowicka, która opowie o ilustracjach, które ukształtowały jej osobowość artystyczną. Będzie można poznać ukochanych ilustratorów Endo Nowickiej i przyjrzeć się pracom artystki.

Agata Nowicka publikowała w czołowych nowojorskich magazynach, m.in. „Metro New York”, „Smithsonian Magazine”, „Time” i „The New Yorker”, a także „Columbia Journalism Review”, „Nautilus”, „Harvard Business Review”, „The Washington Post” i„GQ”, „Die Welt” i „Dazed Digital”. W Polsce prace Endo drukował m.in. „Harper’s Bazaar”, „Twój Styl”, „Wysokie Obcasy”, „Przekrój”, „Elle” i „Architektura”. Endo jest również twórczynią ikonicznych okładek pisma „Lampa”. Agata Nowicka to współzałożycielka ILLO – fundacji i agencji skupiającej najważniejszych polskich ilustratorów i ilustratorki.

Prace Endo wystawiano m.in. w Zachęcie i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, a także podczas Tokyo Designers Week, New York Design Week oraz na wystawie „Design for Freedom – Freedom in Design” w Berlinie. Twórczość Endo Nowickiej wielokrotnie wyróżniana była w prestiżowych publikacjach, m.in. w 1000 Portrait Illustrations Julii Schonlau , TASCHEN Illustration Now! vol. 5, American Illustration Book, Communication Arts Annual, The Great Big Book of Fashion Illustration, „Digital Arts Magazine” i „DPI Magazine”.

Marcin Różyc to krytyk mody i kurator; autor książki Nowa moda polska i współtwórca projektu „Warsaw Calling. Chrysalis”. Współpracuje z magazynami „K MAG”, „Viva!Moda” i weekend.gazeta.pl. Publikował też m.in. w „Elle”, „Przekroju” i „Wysokich Obcasach”. Współtworzył niezależne projekty wydawnicze, np. wydany przez Grażynę Kulczyk „AFF magazyn”, „Dik Fagazine” Karola Radziszewskiego i magazyn Miesiąca Fotografii „Maj”. Kuratorskie projekty realizował w Warszawie, Paryżu i Londynie. Był kuratorem wystawy Krzyk Mody zainicjowanej przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Warsaw Calling zorganizowanej przez Polish Cultural Institute w Londynie.

W Instytucie Stosowanych nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego prowadził autorskie zajęcia Moda jako wyobrażenie i wyznacznik kulturowych przemian.

Jest współtwórcą polsko-niemieckiego projektu Zioła i Chwasty / Chrut Uchrut, w ramach którego powstał pierwszy polski trójwymiarowy film mody. Reżyserem był wykształcony w Londynie tarnowianin WP Onak, a scenografią było podtarnowskie Zalipie. Na zaproszenie BWA w Tarnowie pracuje nad scenariuszem wystawy mody połączonej z wątkami historycznego i współczesnego Tarnowa.

Dźwięki i szwy to cykl wydarzeń – dj setów, wykładów, warsztatów, koncertów, spotkań z artystami, naukowcami i projektantami – skupiony wokół dwóch wiodących tematów: muzyki i mody. Dźwięki i szwy są kontynuacją cieszących się popularnością wykładów, które w 2014 roku w BWA w Tarnowie prowadzili Marcin Dymiter (tracklista) oraz Marcin Różyc (nowa moda).

W ramach Dźwięków i szwów każdego miesiąca od kwietnia do listopada (z wakacyjną przerwą) odbywać się będą spotkania z Marcinem Dymiterem i Marcinem Różycem. Do udziału w cyklu prowadzący zaprosili gości specjalnych. W dziedzinie muzyki będą to: Marcin Borchardt, Joanna Bronisławska (Asi Mina), Dariusz Brzostek, Tomek Chołoniewski, Flora Quartet, Ludomir Franczak; mody: Janusz Noniewicz, Marzena Nowak, Agata Endo Nowicka, Damien Ravn, Kazimiera Szczuka.

Podsumowaniem cyklu będzie wydanie bezpłatnej publikacji przybliżającej oba tematy.

Sztuka, walka, ilustracja – co robi moda, by nas oczarować
Spotkanie z cyklu Dźwięki i szwy
Gość specjalny: Agata Endo Nowicka
Prowadzenie: Marcin Różyc
13 czerwca 2015 roku, godz. 18.00
BWA w Tarnowie

Dodaj komentarz