• 2015-06-10

Dziwny przypadek psa nocną porą

Spektakl Dziwny przypadek psa nocną porą Simona Stephensa według bestsellerowej powieści Marka Haddona bije rekordy popularności na West Endzie i Broadwayu. 10 lipca zostanie wystawiony premierowo w Teatrze Dramatycznym w Warszawie w reżyserii Jakuba Krofty.

 „Dziwny przypadek psa nocną porą”, plakat (źródło: materiały prasowe)

„Dziwny przypadek psa nocną porą”, plakat (źródło: materiały prasowe)

Piętnastoletni Christopher ma wybitne zdolności matematyczne i niesamowitą fotograficzną pamięć. Zna nazwy stolic wszystkich krajów świata i wszystkie liczby pierwsze aż do 7507. Niestety nie radzi sobie z podstawowymi codziennymi czynnościami i funkcjonowaniem w społeczeństwie. Jest indywidualistą, nie lubi niespodziewanych zmian ani gdy się go dotyka, je potrawy tylko w kolorze czerwonym. Pewnego dnia znajduje zabitego psa sąsiadki. Chcąc odkryć, kto zamordował zwierzaka, rozpoczyna samotną wędrówkę po Londynie, która doprowadzi go do niezwykłych odkryć.

- Często słyszymy, że XXI wiek należy to indywidualistów. Mało mówimy jednak o tym, jaką cenę płaci się za bycie innym – samotności, odrzuceniu, próbach otwierania się na innych, co wiąże się z ryzykiem zranienia. Dla mnie Dziwny przypadek psa nocną porą to historia każdego outsidera, piękna opowieść o własnym, fascynującym świecie, którego nikt nie rozumie – mówi Marta Król, aktorka. I dodaje: W spektaklu wcielam się w postać Judy, matki Christophera. Jest to dla mnie zadanie trudne emocjonalnie, muszę bowiem zrozumieć kobietę, która porzuca swoje dziecko.

Dziwny przypadek psa nocną porą to bestsellerowa powieść Marka Haddona, która w 2003 roku zdobyła jedną z najbardziej prestiżowych brytyjskich nagród literackich – Whitebread Book of the Year. Do tej pory książkę przetłumaczono na ponad 40 języków i sprzedano w liczbie ponad 2 milionów egzemplarzy. Na podstawie powieści Simon Stephens napisał tekst sztuki teatralnej pod tym samym tytułem. Spektakle wystawiono m.in. na West Endzie i Broadwayu, gdzie biją rekordy popularności i zbierają najlepsze recenzje. Wygrały też 7 prestiżowych nagród Laurence Olivier Award oraz zostały nominowane do Tony Award w 6 kategoriach.

Autor: Simon Stephens (według powieści Marka Haddona)
Reżyseria: Jakub Krofta
Polski przekład: Bogusława Plisz-Góral
Scenografia, kostiumy: Aneta Suskiewicz
Muzyka: SzaZa Szamburski/Zakrocki
Ruch sceniczny: Aneta Jankowska

Występują: Marta Król, Krzysztof Szczepaniak, Marcin Sztabiński, Agnieszka Roszkowska, Anna Gajewska, Agata Wątróbska, Robert Majewski, Tomasz Budyta

Dziwny przypadek psa nocną porą
Premiera: 10 lipca 2015 roku
Teatr Dramatyczny w Warszawie

Dodaj komentarz