Jeśli nie neony, to co?

Ulice po neonach. Jak dziś projektować identyfikację wizualną? to wydarzenie na pograniczu architektury, socjologii i kultury, które w ramach dyskusji zapoczątkowanych przez koncept Roosevelta 22 odbędzie się 9 czerwca o godz. 17.00 w Concordii Design. W programie wykład eksperta – prezesa STGU (Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej) Dawida Korzekwy połączony z dyskusją gości specjalnych. Tematem spotkania będzie poszukiwanie nowych form projektowania identyfikacji wizualnej, a zwłaszcza reklamy zewnętrznej w przestrzeni publicznej.

Makieta Roosevelta 22 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Makieta Roosevelta 22 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spotkanie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych nowoczesną architekturą i odpowiedzialnym projektowaniem. Wieczór zakończy się spotkaniem z reżyserem filmu Neon Ericem Bednarskim i pokazem jego filmu, który od swojej premiery jest nieustannie prezentowany na licznych festiwalach architektury – ostatnio w Nowej Zelandii na Resene Architecture & Design Film Festival 2015.

Wydarzenie Ulice po neonach. Jak dziś projektować identyfikację wizualną? wpisuje się w cykl dyskusji zaplanowanych w czasie realizacji inwestycji Roosevelta 22 obejmującej nowoczesny biurowiec Bałtyk, funkcjonujące od trzech lat centrum designu – Concordia Design oraz Podwórko pomiędzy nimi będące miejscem realizacji rożnych inicjatyw społecznych. Spotkania mają formę otwartą i dotyczą nowej roli centrów miast, wyzwań, jakie stoją przed architekturą oraz różnych aspektów świadomego projektowania przestrzeni publicznej. Pierwsze z nich odbyło się w listopadzie ubiegłego roku, w momencie rozpoczęcia budowy Bałtyku. Tym razem skupimy się na elemencie projektowania, jakim jest identyfikacja wizualna firm, instytucji, którą oglądamy na budynkach, wzdłuż ulic miast, a która wpisuje się w (lub zakłóca) krajobraz przestrzenny. W latach 60-tych takim idealnym sposobem komunikacji firm z otoczeniem wydawały się byćneony, które obecnie z sentymentem i nieco bezkrytycznie rekonstruujemy, przypominamy. Dziś jednak potrzebujemy nowego pomysłu na identyfikację wizualną uwzględniającą współczesne realia i wyzwania, będącą głosem czasu. W dyskusji poznamy różne punkty widzenia architektów, projektantów identyfikacji, inwestorów, osób, które odpowiadają za negocjacje z firmami wynajmującymi powierzchnię w nowo budowanych obiektach oraz przedstawicieli władz miejskich dbających o wygląd krajobrazu. Okazuje się, że często interesy tych grup są sprzeczne.

Zagadnienia te przybliży Dawid Korzekwa – prezes STGU – Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej, które zajmuje się m.in.: podnoszeniem poziomu kultury wizualnej w społeczeństwie, organizowaniem działań mających na celu edukację „nieprofesjonalistów” w zakresie różnych form projektowania, a także promowanie dobrych praktyk w tym zakresie. W dyskusji wezmą udział: dr hab. Dawid Korzekwa STGU, Michał Włodarczyk Garvest, Paweł Natkaniec z pracowni NO Natkaniec Olechnicki Architekci, co-architekt Bałtyku, Piotr Libicki, plastyk miejski, Marian Misiak – grafik, projektant identyfikacji wizualnej. Będzie można włączyć się w dyskusję i zadawać pytania zaproszonym gościom, co stworzy forum różnych głosów na ten temat. Debatę poprowadzi Maciej Frąckowiak – socjolog, uczestnik projektów badawczych, tłumacz i kurator wystaw, w Instytucie Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przygotowuje pracę doktorską o stosowanych badaniach wizualnych.

„Ulice po neonach. Jak dziś projektować identyfikację wizualną?” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Ulice po neonach. Jak dziś projektować identyfikację wizualną?” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Po krótkiej przerwie ok. 18.30 odbędzie się projekcja filmu Neon Erica Bednarskiego. Wprowadzenie do filmu przygotuje sam reżyser oraz dr Magdalena Mrugalska-Banaszak kurator ostatnio zrealizowanej i cieszącej się dużą popularnością wystawy Neony w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Neony w polskich miastach od zawsze błyszczały trochę z radości, a trochę z rozczarowania. Po wojnie było tak z tęsknoty za wielkomiejskością i kosmopolityzmem, wzniecanym nierzadko pośród gruzów, rozbudowanych regulaminów i często takiej sobie architektury. Dzisiaj podobnie restaurujemy i budujemy neony polerując w ten sposób marzenia o tętniących ulicach, ładzie oraz śródmieściu z prawdziwego zdarzenia, krytykując gdzieś pomiędzy procesy zachodzące w miastach współcześnie, chaos wizualny i prawny dziki zachód w przestrzeniach publicznych. Przetoczyło się wiele dyskusji, i obie sprawy mamy już jednak jakoś załatwione albo będziemy mieć niebawem. Nie oznacza to, że skończyły się nasze kłopoty. Po chwilach łatwej i momentami zbyt wyniosłej krytyki, bicia w niewyedukowane społeczeństwo oraz dyskusjach o dzikim kapitalizmie, które na stałe wpisały się już w savoire vivre miłośników miast, na horyzoncie pojawia się więc większy i być może bardziej dotkliwy problem: co dalej, na ile starcza nam wyobraźni pozytywnej? Miłość do neonów oznacza oczywiście przywiązanie do pewnych ideałów miejskości, ale czy na prawdę nie jesteśmy już w stanie pomyśleć czegoś, co nie byłoby wymierzone wstecz? Na pewno powinniśmy próbować. I spróbujemy. Bez narzekania na brak gustu, przepisów i rozpływania się nad historią, podyskutować o bardziej aktualnych, inkluzywnych i oryginalnych sposobach budowania tożsamości wizualnej w przestrzeniach publicznych. Będziemy rozmawiać także o tym, jak skutecznie przekonywać do nich inwestorów i najemców przestrzeni – mówi o wydarzeniu Maciej Frąckowiak, który poprowadzi debatę.

Ulice po neonach. Jak dziś projektować identyfikację wizualną?
9 czerwca 2015 r., godz. 17.00-20.00
Concordia Design, sala Lumina
Poznań

Dodaj komentarz