• 2015-06-05

XV Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu

5 czerwca rozpoczyna się XV Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu. Otworzy go premiera spektaklu Marcel w reżyserii Lionela Menarda. W sobotę polskiej publiczności zaprezentuje się słynny klaun Aleksiej Mironow w komediowym programie Bon Voyage.

„Marcel” , spektakl Teatru Warszawskiego Centrum Pantomimy (źródło: materiały prasowe)

„Marcel” , spektakl Teatru Warszawskiego Centrum Pantomimy (źródło: materiały prasowe)

Jest styczeń 1991 kiedy prezentuję Marcelowi Marceau swoją etiudę reżyserską. Ma to być krótki mimodram opowiadający o życiu lokalnej szkoły na przedwojennej wsi.

- Jak ją zatytułowałeś? –  zapytał

- Klasa proszę pana.

Doskonale pamiętam tę ciszę, która zapadła, Mistrz wrócił myślami do swojego dzieciństwa, przeczuwał u kresu tej pięknej epoki tragiczny ciąg dalszy. Wojna miała wszystko unicestwić.

- Lionel, byłoby dobrze gdyby na końcu tej sztuki dzieci dorosły, potem postarzały się i wtedy przypomniały sobie o straconych złudzeniach z młodości.

To musiało bardzo leżeć mu na sercu, bo długo zachęcał mnie do kontynuowania tej pracy. Aby oddać mu hołd, wskakuję do tej rzeki… wyobrażam sobie jego przenikliwe spojrzenie i lekki uśmiech. Klasa nazywa się dzisiaj Marcel, Panie Marceau, wyruszamy… – mówi Lionel Menard.

Scenariusz i reżyseria: Lionel Menard
Scenografia/ kostiumy: Lionel Menard
Oprawa muzyczna: Franck Gervais

Występują: Ewelina Grzechnik, Marta Grądzka, Paulina Szczęsna, Paweł Kulesza, Ireneusz Wojaczek, Bartłomiej Ostapczuk

Teatr Warszawskiego Centrum Pantomimy jest grupą teatralną tworzoną przez aktorów od lat związanych z Warszawskim Centrum Pantomimy. Spektakle Teatru realizują twórcy sztuki pantomimy z całego świata. Dzięki połączeniu umiejętności aktorów oraz wyobraźni i doświadczenia zapraszanych twórców staramy się ukazać, jak wiele Sztuka Pantomimy ma do zaoferowania współczesnemu widzowi

Bon Voyage, Aleksiej Mironow – Rosja / Niemcy

Aleksiej Mironow to światowej sławy klaun, który występował m.in., w słynnym Cirque de Soleil. Wykształcił unikalny styl, dzięki któremu dotarł na światowy szczyt współczesnej komedii fizycznej i klaunady.

Spektakl Aleksieja Mironowa Bon Voyage prezentowany jest przez mima, klauna rozbudzającego w widzach całe spektrum uczuć, od wybuchów śmiechu po refleksyjny smutek. Mironow balansuje na granicy zakłopotania i komizmu, poezji i codzienności. Jego postaci często znajdują się w dziwnych miejscach i nietypowych sytuacjach. Jego komiczne występy oczarowały publiczność teatralną, kabaretową i festiwalową na całym świecie. Niekończąca się improwizacja, nowe akcenty i niespodziewany rozwój zdarzeń składają się na jedyne w swoim rodzaju połączenie.

XV Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu
5 czerwca 2015 roku
Teatr Dramatyczny w Warszawie

Dodaj komentarz